Güncel Köşe Yazıları

ZENGİNİN PARASI ZÜĞÜRDÜN ÇENESİNİ YORAR

Yalova’mızın güzel yürekli insanlarından bahsetmeyeli bir haftayı geçmiş. Bugünlerde gündem çok yoğun sizde farkındasınızdır.

Eski Yalova’dan bahsetmeyeceğim. Yeni Yalova ile nereden nereye gelmiş, nasıl değişmiş ve neleri değiştirmeye çalışan insanlardan bahsedeceğim. Gündem oluşturup günlerimizi bunlar nasıl geçiniyor neler oluyor cümlelerine hapsedeceğiz.

Geçmişimizdeki sözlerden ; zenginin parası züğürdün çenesini yorar atasözü ile başlamak istiyorum. Yalova da bir derneğin başkanının yaptığı site ve kapattığı yol yer işgalleri adı altında gündeme taşınıyor. Ayrıca bir röportaj da o kadar sansasyonel oluyor ki insanlar her cünlesini eleştirmeye başlıyor. Şimdi kısaca üstünden şöyle bir geçelim.

Bu başkan Yalova için neler yapmış ne katkı da bulunmuş deniliyor. Yalova Belediyesi dahilinde İl meclisine kadar elinde olan projelerini götürdüğü halde destek bulamamış . Yalova’nın kalkınması için fikirler veren bu başkan destek bulmayı bırakın tam tersine yoluna köstek olunmuş. Fikirleri öyle bir hal almış ki her yapılan etkinlikte bile değer görmemiş.

Siz olsanız ne yapardınız? Destek vermeye devam mı ederdiniz yoksa aman bana ne ben zaten yurt dışında yaptığım projelerden kazanıyorum. Yalova bundan böyle beni alakadar etmez mi derdiniz. Ben bana ne derdim. Ama bu dernek başkanı öyle dememiş. Hala destek olma yolunda Yalova için yararlı ne yapılacaksa arkanızdayım diyor. Bu Dernek başkanını da şimdi iğneli fıçıya sokup duvardan duvara vuruyorlar. Yalova Halkı haklının yanında olacaktır diyor diğer konumuza geçiyorum.

Bir Parti Başkanı bir fabrikanın kiralamış olduğu arsa ve bu arsayı ne hizmette kullanılacağı yönündeki fikirleri ve arsada meyve ağaçları olması ile gündeme çevre sözleri damgası vurdu. Aslında merak ettiğim durum şu bu Parti başkanının bu arsa ile hiçbir bağlantısı yokken ve bu arsadan hiçbir gelir kaynağı olmazken neden bu şekilde bir gündem oluşturdu. Ayrıca Yalova Basınından sadece bir kişi bunu gündeme taşıdı. Bu parti başkanı çevreyi çok önemsediğinden mi bu olaya çevresel bakıyor ? Yada Bu parti başkanı gündem haberlerinden düştü de kendine gündem mi yaratıyor ? Sorulan sorular arasında bunlar var.

Gündem değişir mi değişmez mi bilemiyorum. Yalova da değişmeyen tek bir gündem var bana göre bu güne kadar kimse işsizlik ile ilgili proje üretmedi. Bu güne kadar röportaj almak için gittiğimiz derneklerde başkanlara sorduğumuz soruların arasında gelen Yalova için ne yaptınız dediğimizde sadece kendi derneklerini, alakadar eden durumlardan bahsettiler. İşsizlik yada yardımlaşma konusunda yiyecek içecek yardımından başka bir konu konuşulmadı. Yalova da işsiz olana yardım iş vererek yada iş imkanı sağlayarak olabileceğini kimse düşünerek cevaplamadı.

Yalova’daki Dernek Başkanlarımız şikayetçi oldukları konu halkın şikayet ettiği konuların bire bir aynısı idi. Beklediğim şikayetleri kimse yapmadı. Yalova zengin bir şehir bence kimse işsizlikten yada para kazanamamaktan yakınmıyor. Esnaf röportajlarımızda dahil sadece bunu gördüm. Esnaflarımızın bazıları günü nasıl kurtaracaklarını düşünüyor biliyor musunuz? Aldıkları kredileri faizleri ile nasıl ödeyeceklerini düşünüyor? Ev mi geçindirecekler yoksa elemanlarının paralarını nasıl verecekler bunu düşünüyorlar . Gün geçtikçe sizler gibi yan gelip yatıp da Yalova ya özel üniversite diye tutturmuyorlar. Onların paraları yurt dışında yaptığınız kiralardan gelmiyor. Alın teri harcıyorlar. Evlerine bir ekmek götürebilmek için , sizin gibi masa başında oturup Yalova’ya çiçek ekimi yada yol yapımı yada 250 kişiye sınırlı yemek demiyorlar.

Geçmiş Belediye başkanlarının yapmadığı projelerle gelen bir Belediye başkanı karşımıza çıkmayacak mı ? Bunu düşünüyoruz. Dernek Başkanları bir birine düşman olmadan yada bir birini çekiştirmeden bu Yalova’ya Yalovalılara bir birlik beraberlik nasıl aşılayacaklar bunu düşünüyoruz.

Asıl gündem şudur ki yıllar boyu hiç değişmeden bir birimizin işine sekte vurmaya ve en ufacık hatasını kollamaya ayrıca birbirimizin kuyusunu kazmaya devam etmemiz olacaktır. Eski Yalovalılar bunu yapmazdı. Bu sebepten eski Yalovalılardan bahsediyoruz. Geçmişi bu sebeple hayatımızdan atamıyoruz. Keşke eski Yalovalılar yaşasaydı da onlardan öğreneceklerinizle gündem olsaydınız .

KISSADAN HİSSE

Adam koca bir danayı kurban kesti ve büyük bir ateş yaktı, kızına dedi ki:” Kızım, sevdiklerimizi ve komşularımızı çağır ve gelip bizimle oturup et yesinler …” Kızı bağırdı: ′′ Evimizde yangın çıktı yetişin ahali Evimizdeki bu yangını söndürmemize yardım edin!”.

Birkaç dakika içinde bunu duyan bir grup insan yangın söndürmek için yardım etmeye koşup evlerine geldiler. Diğer komşular akrabalar bu feryadı duymamış gibi davrandılar feryada kulak tıkadılar. Yardıma gelenler Kurban kesen ailenin kurban etinden yiyip içtiler karınlarını doyurdular giderken de ellerine birer parça et verildi.

Baba şaşkındı kızına döndü ve dedi ki:” Kızım Gelen insanlar, tanımam, daha önce hiç görmedim, Kızım yangın var dedin bağırdın peki sevdiklerimiz, dostlarımız ve meslektaşlarımız nerede?”. Kızı gözleri dolu dolu dedi ki:” Evimizdeki yangını söndürmeye yardım etmeye gelmeyenler bizi yangına terk ederler Bizim dostumuz arkadaşımız aile akrabamız değillermiş demek ki dedi. Komşu olup dost akraba olmayı dostluk yapmayı Cömertliği ve misafirperverliği hak edenler bunlarmış demek ki baba dedi”.

Sonuç: Bir felaket anında kim yanınızda değilse, ona dost, kardeş akraba aile demeyin… Çünkü bunlar, sizin yüzünüze gülen nezaketinizi, cömertliğinizi hak etmeyenlerdir.

Mutlu , huzurlu sağlıklı bir hafta diliyorum. Maskenizi takın mesafenizi koruyun ve dezenfektansız dışarı çıkmayın. Sürçü lisan ettim ise affola .

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: