Güncel Yalova

Yürüyen Köşk Derneği İle El Ele

Yürüyen Köşk Derneği Başkanı Metin Erdoğan Dernek Tanıtımı için bir Basın toplantısı düzenledi.

Dernek Başkanı Metin Erdoğan ” Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün tüm ülkeye büyük emeği geçtiği bilinmektedir. Ancak en büyük emeği Yalova’ya geçmiştir. “Yalova benim kentim!” diyen Gazi, Yalova’da ve Termal’de sayısız önemli altyapı ve ağaçlandırma çalışmaları yapmıştır. Bu hizmetleri arasında en çok dikkati çeken çalışması ise, kendi parası ile satın aldığı Millet Çiftliği arazisinde yaptırdığı Köşkü’nü bir ağaç dalı kesmemek için yerinden kaydırması olmuştur. Bu olay dünya tarihinde bir ilktir.

1929 yılında Yalova’ya gelen Atatürk, tesadüfen gördüğü bir ulu çınara hayran olur ve hemen yanında kendisine bir dinlenme evi yapılmasını emreder. Mütevazı Köşkün inşaatı üç hafta içinde tamamlanır. Büyük Önder burayı genelde yaz aylarında dinlenmek, çalışmak ve yerli-yabancı konukları ağırlamak amacıyla kullanmaya başlar. Aradan bir yıl geçer. Köşk’e tekrar gelen Gazi, bahçıvanın bugün yaklaşık 400 yaşında olan ulu çınara ait büyük bir dalı kesmekte olduğunu tesadüfen görür. Nedenini sorduğunda bahçıvan dalın rüzgarlı havalarda çatıya zarar vermekte olduğundan şikayet eder. Bunun üzerine Atatürk doğa tarihine geçen sözü söyler:“Dal kalacak, Köşk gidecek!”

Atatürk’ün talimatı ile hemenİstanbul’dan gelen bir teknik ekip üç gün çalışarak, iki katlı Köşk’ü raylar üzerinde bulunduğu yerden 4.80 m doğuya kaydırır ve dal kesilmekten kurtulur. Bu tarihten sonra gerçek adı Millet Köşkü olan yapı halk dilinde “Yürüyen Köşk” olarak anılmaya başlanır.

Bugün Müze olarak doğa sevgisi ve çevre kültürümüze hizmet veren Köşk, ülkemizde doğa sembolü olarak anılmakta olup, her geçen yıl artan sayıda rekor ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Yürüyen Köşk’ün yanındaki dev çınarı ile birlikte korunması ve tanıtılması bizim için çok önemlidir. Ancak bu önemli yapının (alanın)özgün haliyle UNESCO dünya kültür mirasları geçici listesine aday olmasını da önemsemekteyiz. Bu süreç başarı ile sonuçlandığı takdirde; Atatürk’ün doğa sevgisi ile çevrecilik anlayışının tüm dünyada öğrenilmesi açısından etkili olacak ve başta Yalova olmak üzere tüm ülkemiz için fevkalade bir reklam özelliği taşıyacaktır.

Yalova’nın markası olan Ata yadigarı bu eserin ülkemize ve dünyaya tanıtılması için Metin Erdoğan da katkılarıyla çok geniş katılımlı bir “Yürüyen Köşk Gönüllüleri Grubu” yaklaşık 6 yıldan beri çeşitli etkinlikler (sunum, yayın, kitap vs.) düzenlenmektedir. Söz konusu tanıtımı daha profesyonelce sürdürmek için, gönüllülerden oluşan çekirdek grup bir araya gelerek “Yürüyen Köşk Derneğini” kurmaya karar verdik.  ” dedi.                 

   Yürüyen Köşk Derneği hakkında Bilgiler veren YKD Başkanı Metin Erdoğan sözlerine ” Temel amacımız; bu simge eserden hareketle, tarihimize, değerlerimize sahip çıkmak, özellikle gençlerde doğa sevgisini geliştirmek ve çevre bilinci oluşturmaktır. Parolamız ise uzun yıllardır sosyal medyada kullanmakta olduğumuz “El ele”’dir.

YKD Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına göre kurulmuş demokratik ve bağımsız bir sivil toplum kuruluşudur (NGO-NonGovernmental Organisation).Çalışmalarını kişiler ve partilerüstü bir anlayışla, gerektiğinde ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde sürdürecektir.

Kısa adı YKD olan “Yürüyen Köşk Derneği”nin merkezi Yalova’dır. Konunun önemini bilen ve benimseyen kişilerden oluşan yönetimimizde Emekli Ataşe, Araştırmacı-Yazar Metin Erdoğan(Başkan),TSF İl Hakemi Makbule Budak Çalışkan(Bşk. Yard.) , ,Emekli Bankacı Leyla Keğaz (sayman), S.M.Mali Müşavir Nuran Uzun Turan (sekreter) , Kent Konseyi Başkanı İsmail Mutlu (kurucu üye) , İşlertmeci Nevzat Hatinoğlu (kurucu üye) , Emekli Bankacı Hanife Özçam (kurucu üye) bulunmaktadır.” diye ekledi.

                  

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: