Güncel

Yunus’un Yaşaması Resmi Gazetedeki Yayına Bağlı

Termal Üvezpinar da oturan ve çocuklarının rahatsızlığı nedeni ile İstanbul’da ev kiralayan Arcan ailesi 18 yaşında kalp nakli bekleyen oğulları için Kartal koşu yolu Hastanesi’nde bahçesinde resmi gazetede yayınlanacak bir kararnameyi bekliyor.
Arcan ailesinin en büyük çocukları Muhammed Yunus Arcan, 3 Temmuzda kalp rahatsızlığı geçirerek Kartal Koşu Yolu hastanesine kaldırıldı. 
Doktorlar Muhammed Yunus Arcan’a en ileri kalp rahatsızlığı teşhisi koyarak kalp nakli olması gerektiği ve uygun kalp bulunana kadar yapay kalp takılması gerektiğini bildirince aile çaresiz kaldı.

DÖVİZ ARTIŞINA TAKILDI

2012 yılında SSK kapsamına alınan yapay kalp 200 bin lira karşılığı Amerika’dan ithal edilerek Türkiye’de hastalara takılmaya başladı.
Dolardaki artışlar nedeni ile ithalatçı firmalar fiyatı 450 bin liraya çıkartınca çok sayıda cihazı bekleyen hasta, beş aydır ölüm kalım savaşı vermeye başladı.

2019 şubat ayında ithalatçı firmalarla anlaşan SSK karar resmi gazetede yayınlanmadığı için alıp hastalara vermiyor.

CUMHURBAŞKANIMIZA ULAŞMAM LAZIM

Oğlum liseyi bitirdikten sonra üniversiteye girmeye hazırlanıyordu diye anne Gülsen Arcan,”Oğlum 3 temmuzda birden fenalaştı.Hastaneye kaldırdık.Orda kalp rahatsızlığı olduğunu söyledi.o zamana kadart bu rahatsızlığını bilmiyorduk.Sporda yapıyordu.Sonra Kartal Koşuyolu hastanesine geldik.Doktorlar biricik evladımızın acilen kalp nakline ihtiyacı olduğunu söyleyince yıkıldık.

MAKİNEYE BAĞLI

Şu an yoğun bakımda makineye bağlı .Kalbi iki kere durdu.Acilen kalp nakli bekliyor. Durumu çok kritik. Türkiye de nakil için ilk sıralarda olmasına rağmen ülkemizde organ bağışı az olduğu için bu naklin ne zaman yapılacağı belli değil.. Nakil olana kadar taşınabilir yapay kalp cihazının ivedilikle takılması gerekiyor.Çanta cihazı diye biliniyor. Başhekimle konuştuğumuzda tüm imzaların atıldığını fakat resmi gazetede yayınlanmadığı için bu cihazın takılamayacağını ifade etti. Resmi Gazete’de yayın sürecin hızlandırılması için yardım bekliyoruz.

BİZ BİR ŞEKİLDE ALALIM

Cihaz 450 bin lira civarında.Evimizi satalım biz alalım hastane taksın dedik.Yönetmelik gereği devlet hastanelerine dışarıdan alınıp takılamıyormuş. Ancak özel hastanelerde olurmuş.Bunun da makineden çıkartılarak, başka hastaneye sevk edilesi riskli olduğunu söylediler…Vaktimiz daraldı.Hastane bahçesinde yatıp, kalkıp diken üstünde bekliyoruz.Sayın başkanımız Erdoğan’a ulaşabilsek,derdimizi ulaştırabilsek oğlumuz kurtulacak.Ama ulaşamıyoruz.Beş aydan beri bu karar neden resmi gazetede yayınlanmaz.Bu beş ay içinde çok insan bu sebeple öldü.”dedi.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: