Köşe Yazıları

Yeşil’e ve Mavi’ye Aşık Olmak

Gözlerinizi kapatın . Yemyeşil bir ormanda kuş sesleri arasında aradan gelen şelalenin sesini duyuyorsunuz. Derin bir nefes alın sanki bir daha o nefesi alamayacakmış gibi … İçten ve en derininden yavaş yavaş nefesinizi verin. Rahatlamanın ve huzurun doğaya duyduğumuz sevginin her anımıza geçtiğini hissedin.

Yukarıda okuduğunuz satır sizi huzura kavuştursun ya da sizi rahatlama dizilerinden bir yerlere götürsün şeklinde bir yazının ön paragrafı olmayacak. Yalova gibi bir cennette yaşıyoruz . Yeşilin ve mavinin bir birine aşık olduğu bu şehirde doğaya gereken önemi ne kadar göstere bildiğimizi biraz sorgulayacağız .

Hadi biraz geçmiş yıllara bakalım. Yıl 1985 Teşvikiye’de bir lisede akrabalarımızın kızını ziyarete gittik. Burada muhteşem bir yeşillik var. Mutlaka gezelim dedi babam… Annem aman orman da birde kayboluruz, ne gerek var diye söylendi. O zamanlar sık ormandı . Yeme içme yerleri var mıydı bilemiyorum. Annemin tedirginliği sebebiyle Teşvikiye’deki ormanları görme fırsatım olamadı. Ta ki Yalova Kent konseyi Kadın Meclisi Başkanımız Nurten Anıl ile gezinti etkinliği ile gidene kadar .

Ben hayatımda sesi ve görünüşü ile insana bu kadar huzur veren bir yer göremedim. Yeşilin bin bir tonu beni doğayı dinlememe yol açtı. Gözlerimi kapatıp doğayı dinledim. Kuşlar sanki hep bir ağızdan hoş geldin diyordu. Şelalenin sesi öyle güzeldi ki anlatamam. Taşlara çarpan her damlanın süzülerek inmesi diğer bir yandan özgülüğe kavuşmuş bir kısrak gibi dolu dizgin o kayaların arasından geçişi insanı başka alemlere götürüyor gibiydi.

Daha sonra ziyaretlerim sıklaştı . Kent Ormanı sanki artık beni tanıyordu. Ağaçlar her zamankinden daha farklı konuşuyordu. Kuş sesleri daha bir cıvıltılı geliyordu. Her gidişimde poz poz fotoğraflarını çektim.

Belli bir dönem işlerimin yoğunluğundan gidemedim . İçimde hep bir hüzün hep bir şekilde beni çağıran doğa özlemini duydum kulaklarımda…

Bir gün bir şikayet mesajı aldım. Ertesi gün bir tane daha … Teşvikiye kent ormanı kampçılar ve piknik yapanlar tarafından kirletiliyor . Lütfen size gönderdiğimiz fotoğrafları paylaşın. Mümkün ise siz gelin gözlerinizle görün. Bu gibi bir çok şikayetler aldım. Şikayetler 10 mesajı bulmadan değerlendirmeye geçemeyiz diyen aynı medyaya çalıştığım arkadaşıma nasıl hiddetlendiğimi size anlatamam .

Daha bugün bir sosyal medyada yer alan haberi okuduktan sonra yeni çalıştığım abime bile haber vermeden bu haberi paylaşmadan profilim’den direk haberin ön başlığını attım. Tepki gösterenler o kadar çoktu ki gözlerime inanamadım.

Haber şu ” Teşvikiye Belediyesi Kent Ormanı ve Şelaleler kapsamında Mesire, kamp ve piknik alanlarına araçları ile gelenler 8 TL vererek içeri giriş yapabilecek. Ayrıca bu uygulama da çöp poşetleri veriliyor geri getirdiğin taktirde çöpünü , 2 gün girişte o araca ücret  alınmayacağını belirtiyordu. ” Bu uygulama ne kadar hoş ne kadar da güzel . Doğaya saygı budur dedim.
Ama benim gibi düşünen az kişi varmış. Bu uygulamanın sebebi Doğa’da çözünmeyen sigara , naylon poşetler gibi atıklardan yeşili ve orada yaşayan canlıları korumak. En önemlisi oraya giden her Aslanın yattığı yeri temiz tutması ben bunu gördüm. Siz ne düşündünüz ?

Şimdi tek isteğim yeşil ve mavinin cenneti olan tüm doğal güzelliklerimizin olduğu belediyelerimizin de böyle bir uygulama ile kurallar ve uygulamalar getirmesi düşüncesindeyim.

Bizde yetişkin bir birey olarak çocuklarımıza örnek teşkil ederek bu gibi uygulamalara destek verelim . Destek verelim ki geleceğimiz olan çocuklarımıza yeşil ve maviyi miras bırakalım.

Huzurlu sağlıklı bol bereketli yeşile ve maviye aşık bir hafta diliyorum.

Sağlıcakla Kalın…

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: