Güncel

Yeşilay Yalova Şubesi Çalışmalara Devam Ediyor

Yeşilay Yalova Şube Başkanı Ali Faik Aydın, Yeşilay’ın faaliyetlerine devam ettiğin ve bağımlılıklarla mücadelede en önde olacaklarını belirterek bağımlılıklarla mücadelede her zaman var olduklarını belirttiler.

Sayın Aydın, tütün bağımlılığının en üst seviyede olduğunu da belirtirken pasif içiciliğe dikkatleri çekti: “Sigara, sigara içmeyenlere pasif içicilik yoluyla zarar verir. Pasif içicilikte solunan duman, sigaradan çıkan duman ile sigara içen kişinin soluğuyla dışarı verdiği dumanın karışımıdır. Sigara içmeyen biri sigara içen birinin yakınındayken pasif içici olarak sigara dumanı solur. Pasif içicilik herkes için tehlikelidir. Biri sigara içtikten sonra duman saatlerce havada kalabilir. Pasif içicilikte dumanı sadece kısa bir süre için solumak bile sana zarar verebilir. Pasif içicilik sigara içmeyenlerde ciddi sağlık sorunları ile ilişkilidir:Hiç sigara içmemiş olan kişilerde akciğer kanseri. Kalp hastalığı, kalp krizi geçirip ölme olasılığı. Öksürük, balgam, hırlama ve nefes darlığı gibi soluma sorunları ortaya çıkarır. Pasif içicilik özellikle çocuklar, bebekler ve hamileler için tehlikelidir: Hamileyken pasif içici olan annelerin bebeklerinin daha küçük doğma riski yüksektir. Doğumdan sonra pasif içiciliğe maruz kalan bebekler, diğer bebeklere göre daha fazla akciğer enfeksiyonu geçirirler. Pasif içicilik, astımı olan çocuklarda daha sık ve daha ağır ataklara neden olur. Pasif içiciliğe maruz kalmış olan çocuklarda bronşit, zatürre ve kulak enfeksiyonu olasılığı daha yüksektir ve ani bebek ölümü sendromu riski artmıştır. Sigara içmeyenleri pasif içicilikten tam olarak korumanın tek yolu iç mekanlarda sigara içilmesine izin vermemektir. Sigara içenler ile içmeyenleri ayırmak (restoranlarda sigara içilmeyen bölümler gibi), havayı temizlemek,binaları havalandırmak pasif içiciliği tamamen engellemez.” Yeşilay Yalova Şube Başkanı Ali Faik Aydın pasif içiciliğin önüne geçmek için yapmamız gerekenleri birkaç cümleyle özetleyerek ; “Aileni pasif içicilikten korumanın en iyi yolu sigarayı bırakmaktır. Evinde ve arabanda pasif içiciliğe maruz kalmaktan hemen kurtulurlar, birlikte gittiğin yerlerde de daha az maruz kalmalarını sağlamış olursun. Evinin ve arabanın sigara dumanından temizlendiğinden emin ol. Çocuklar pasif içiciliğe en çok evde maruz kalırlar. Aynı durum birçok yetişkin için de geçerlidir. Evinde ve arabanda herkes için ‘sigarasızlık kuralları’oluştur. Bu kurallar: Ailenin pasif içici olarak soluduğu duman miktarını azaltır. Senin sigarayı bırakmana ve sigarasız kalmana yardım eder. Çocuğunun sigara içme olasılığını azaltır. Henüz sigara içmeye devam ederken bile aileni pasif içicilikten koruyabilirsin:Dadılar, bebek bakıcıları ve kreş çalışanlarının sigara içmediğinden emin ol. Sigarasız restoranları tercih et. Sigara içilen kapalı mekanlardan uzak dur. Çocuklarına pasif içicilikten korunmayı öğret.” Bağımlılıkla mücadele edilmenin önemini anlattı.

Yeşilay Yalova Şubesi olarak; Yaz Kuran Kursu talebelerine Yeşilay’ı tanıttıklarını ve bu sayede ilk adımı atarak çocuklarımızı bilinçlendirdiklerini belirten Sayın Aydın, ilerleyen zamanda Yalova’da açılacak olan, yer tahsisinin ve projesinin hazır olduğu YEDAM(YeşilayDanışmanlık Merkezi)’ ın müjdesini de verdi.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: