Güncel Siyaset

YENİ KORONA VİRÜS SALGINININ EKONOMİK TAHRİBATINA KARŞI YALOVA’DA NELER YAPILDI?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi ilan edilen Korona virüs ekonomik faaliyetleri olumsuz etkilemiş, alınan önlemler ve evde kal çağrıları nedeniyle binlerce iş yeri kapanmış, çalışanlar işsiz kalmış, ekonomik faaliyetler durma noktasına gelmiştir. 

Türkiye bu salgının ekonomik etkilerini azaltmak amacıyla daha çok borç vermeye/borçları ötelemeye yönelik tedbir paketi açıklamıştır. Açıklanan paketin yetersiz olduğu, yaşanan krizin etkilerini ortadan kaldıramayacağı açıktır. 

Açıklanan paketin karşılıksız olan tek kalemi, sosyal yardıma muhtaç olan ailelere aylık 1000 TL ödenmesidir. Bugüne kadar Türkiye genelinde 4,4 milyon aileye ödeme yapıldığı açıklanmıştır. Ancak bu ödeme bu salgın ortaya çıkmadan da yapılan bir ödemedir. Yalova’da bu yardım salgın ortaya çıkmadan kaç aileye ödeme yapılıyordu, salgın nedeniyle bu sayı kaça çıkmıştır? 

Geliri 5000 TL’den az olan kişilere kamu bankaları tarafından verilen 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeli 10.000 TL krediden Yalova’da yararlanan kişi sayısı kaçtır? Türkiye genelinde 5 milyon kişiye faizini ödemesi koşuluyla 29.2 milyar TL kredi verildiği açıklanmıştır. 

Yine yanı şekilde 878 bin esnafa 19.7 Milyar TL finansman kredisi sağlandığı açıklanmıştır. Yalova’da bu krediden yararlanan esnaf sayısı ve kullandırılan kredi miktarı nedir? 

 Türkiye genelinde KGF paketli İş’e Devam Paketi kapsamında 144 bin 446 firmamıza yaklaşık 121,1 milyar TL finansman sağlandığı açıklanmıştır. Yalova’da İşe Devam paketinden yararlanan firma sayımız kaçtır, sağlanan kredinin miktarı nedir?

İşsizlik sigortasından, kısa çalışma ödeneğinden ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayanlara verilen günlük 39,24 Türk lirası nakdi ücret desteğinden Yalova’da yararlanan kişi sayısının da açıklanması gerekir. 

Bu süreçte 55 ülkeye yardım yapmakla övünen, PYD’ye tırlarca silah yardımı ve bu süreçte tıbbi malzeme desteği yollayan ABD’ye kargo uçakları ile yardım yollayan AKP iktidarını Yalova’da işinden, gelirinden olan yurttaşlarımızın, esnafımızın, üreticilerimizin sesini duymaya davet ediyorum. 

Bu kapsamda yapılan yardım ve açılan kredilerin miktarının kamuoyu ile paylaşılması bu salgına karşı 2 trilyon dolarlık paket açıklayan ABD’ye kargo uçağı ile yardım gönderen AKP iktidarının Yalova’da bu süreçten olumsuz etkilenen yurttaşlarımızın, esnafımızın, işletmelerimizin, çalışanlarımızın ne kadar yanında olduğunu gözler önüne serecektir. 

5 kez maske dağıtma yöntemi değiştiren, önce maske satışını yasaklayan, maske dağıtma işini beceremeyince çareyi maske satışında bulan iktidarın Yalova’da kaç kişiye kaç adet ücretsiz maske gönderdiği de açıklanmalıdır.

 Özcan ÖZEL  CHP Yalova Milletvekili 

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: