Güncel Sağlık

YARIYIL TATİLİNDE SAĞLIK KONTROLLERİNİ İHMAL ETMEYİN

Tatil döneminde, bütün bir dönem boyunca fiziksel ve mental açıdan yorulan çocukların iyi bir dinlenme periyodu geçirmesi önemlidir.

Çocukları çeşitli hastalıklardan korumak için şimdiden önlem alınması büyük önem taşıyor. Özellikle göz bozukluğu ve geniz eti problemleri yaşayan çocuklar için buara tatil dönemi bir fırsat olabilir. Özel Atakent Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanı Hasan Tahsin Şahin çocuk sağlığı konusunda dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Gerekli tahlilleri yaptırmayı ihmal etmeyin

Birkaç günlük dinlenmeden sonra, çocuğun bir sağlık kuruluşunda demir eksikliği yönünden tam kan sayımı, böbrek ve karaciğer fonksiyonları, okuldaki konsantrasyonu için B12 vitamin eksikliği tahlilleri yapılabilir. Eğer enfeksiyon veya alerjik hastalıkları sık geçiriyorsa alerji testleri de yapılabilir.

Bademcik ve geniz eti problemlerinde çocuğun okul hayatı etkilenebilir

Büyük bademcik problemlerinde, eğer bademcikler büyük ve yapısı bozulmuşsa enfeksiyona sebebiyet verebilir. Aynı şekilde geniz eti büyümüş ve yapısı bozulmuşsa yine sık enfeksiyona sebebiyet verebilir,uyku bozukluğuna ve duymada bozukluğa yol açabilir. Bunun sonucu da öğrenmede zorluğa sebep olup, akademik yönden ilerisi için problem oluşturabilir. Eğer ki bu tür sıkıntılar varsa bir kulak burun boğaz uzmanı ile temasa geçilmesinde fayda vardır.

Hastalıklara karşı bütün aşılarını tamamlayın

Çocukların sağlıkları için sağlık bakanlığının önerdiği tüm aşıları yaptırmak,(doğumdan itibaren 24 aylığa kadar olan zorunlu aşılar), bunların yanında özel aşılar (ishal ve menenjit), 4 yaştan sonra karma, kızamık-kızamıkçık-kabakulak, difteri, tetanos, boğmaca, çocuk felci, hib ve su çiçeği aşılarının tekrarlanması gerekir. Fakat çocuk sık enfeksiyon geçiriyor ve alerjik yapılı kronik bir hastalığı varsa grip aşısı mutlaka olmalıdır.

Bunlara dikkat edin!

Çocukların genel sağlığı için ebeveynlerin dikkat etmesi geren birçok şey vardır. En önemlisi çocuk hastalanmadan ailelerin gerekli önemleri alıp, bulaşabilecek hastalıkları önlemeleri mümkündür.

Bunlar;

  • Çocuklar sağlıksız yiyeceklerden uzak tutulmalıdır.
  • Beslenmede sebze, meyve, süt ve vitaminlerden zengin beslenilmelidir.
  • Düzenli uyku uyumalı en geç saat 9’da yatağa girmesi sağlanmalıdır.
  • Çocukların enerjilerini harcamaları için bir sporla uğraşması sağlanılmalıdır.
  • Televizyon ve tablet kullanımı mutlaka sınırlandırılmalıdır.
  • Çocuğun ebeveynlerinden görüp alışkanlık kazanması için beraber kitap okunulmalıdır.
  • Bir sorun yaşandığında sorun mutlaka karşılıklı konuşarak halledilmelidir.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: