Güncel Sağlık

YARIYIL TATİLİ BADEMCİK VE GENİZ ETİ OPERASYONLARI İÇİN EN UYGUN ZAMAN

Özel Atakent Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Zeynal HAN ,okul çağı çocuklarının bademcik ve geniz eti ameliyatı olması için en uygun zamanın sömestr tatili olduğunu söyledi.

Özel Atakent Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Zeynal HAN çocukluk çağında yapısal olarak dar olan hava yolunun bademcik ve geniz etine bağlı olarak tıkanması sebebiyle sorun yaşayan çocukların derslerinden geri kalmamaları için ameliyatta sömestr tatilinin en uygun zaman olduğunu ifade etti. Bademciklerin özellikle üst solunum yollarından giren mikropları tanıyarak vücudu savunmaya hazırladığını aktaran Opr Dr Zeynal HAN, , halk arasında geniz eti denilen ’adenoid’ dokunun bademcik gibi lenf yapısı olduğunu ve üst solunum yolunun savunmasında rol oynadığını söyledi.

Bademcik ve geniz eti sorunlarının en sık çocukluk döneminde görüldüğüne dikkat çeken Özel Atakent Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Zeynal HAN , “Görülme sıklığı çocukların kreş, ilkokul gibi toplu yerlerde bulundukları dönemlerde artış göstermektedir.İlaç tedavisinden fayda görülmediğinde geniz eti ve bademciklerin cerrahi olarak alınması yöntemine başvurulur. Öğrenciler, bazı sağılık sorunları aileleriyle birlikte çözüme kavuşturmak istiyor. Bu süreçte sağlık sorunlarının yaz tatilini beklemeden ele alınması gerekiyor. Çünkü yarıyıl tatilinde yapılmasının faydası çocuklar hem derslerinden geri kalmıyor hem yaz tatilindeki sıcak havalara yakalanmadan bu süreci geçiriyorlar” dedi.

Ayrıca öğrencilerin yarıyıl tatilinde ameliyat olmalarının yaz ayındaki tatillerinde rahat hareket etmelerini sağladığını ifade eden Opr. Dr. Zeynal HAN , “Yıllarca kullandığımız bipolar koter sistemi ile bademcik ameliyatı hem çocuğun erken taburcu olmasını hem de kanama meydana gelmesini önlüyor. Yaptığımız ameliyatta eski 10 günlük kanamalar meydana gelmiyor. Sabah ameliyat olan akşam taburcu oluyor. Yarıyıl tatilinin yaklaşmakta olduğu şu günlerde çocuklarınıza geniz eti ve bademcik ameliyatı için en ideal zaman.Randevunuzu şimdiden ayırtın.Geniz eti ve bademcik ameliyatı için en uygun zaman dilimini kaçırmayın.” diye konuştu.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: