Güncel Yalova

Yalova’yı 5 Saat İçinde Lağım ve Pis Sular Basacak

YASKİ başkanı Adnan Kırtay başta Yalova Belediyesi olmak üzere bünyesinde bulunan Belediyelerin YASKİ  ye olan borçlarını ödemediklerinden dolayı tesisin elektriklerin kesildiğini ve en geç 5 saat sonra şehirdeki Kanalizasyonlardan lağım akacağını ve şehirde kokunun baş göstereceğini belirtti.

Halktan atık su paralarını peşin toplayan belediyeler bu paraları çarçur ederek başka yerlerde kullanınca Yalova’nın atık suyunu arındıran YASKİ’yer yine borçlarını ödemediler.Bu nedenle de YASK’nin elektrikleri kesildi.Eğer elektrik krizi uzarsa Yalova’yı salgın hastalıklar bekliyor…Vatandaş soruyor,”Bizden aldığınız paraları neden YASKİ’ye ödemiyorsunuz”

Birlikte bir basın toplantısı yapan Kırtay,” Yetkililer müdahale etmez ise ciddi sağlık sorunları meydana gelecektir.UEDAŞ arsalarımıza göz dikti.Amaçları başka ” dedi..” dedi.

UEDAŞ  satın alma müdürü ve genel müdürü ile yaptığım ikili görüşmelerde taksitlendirmekte yaptık. Bunda anlaştık.

İlk dilim 145.000 lira ödedik.Son elektriğimizi yeniden kestiler…Yeniden görüştük .Son 25 günde 500 bin lira  ödedik.Amaçları farklı.

Kesintiler yüzünde terfi  merkezlerinde atık sular tesislere basılamayacak.Hatlar şişecek.Hatlardaki biriken sular taşacak.Toplanamayacak.Uzun süreli kesimde ise tesis havuzlarında bulunan 70 bin m3 atıkta kokular başlayacak.Etrafa yayılacak.Taşmalar eğitim gören çocukların sağlığını etkileyecektir.tesislerde bulunan aletler çalışmadığında bozulacaktır.

UEDAŞ bizİ tehdit etmektedir.Yaklaşık 1.600.000 toplam borcumuz var.98.500 lirası gecikme faizidir.Onlar YASKİ nin elektriğini kesmekle Yalova halkı sağlığını tehdit etmektedir.Bunların amacı farklı. Uyarıyorum..Yanlıştan dönünün…Dere ağzındaki arsamıza ve Termal belediyesinden alacağımız arsalara göz dikmişlerdir.4-5 saat içinde Yalova’yı kokular saracak.

Güneş enerjisinden elektrik elde ediyoruz ama kış mevsimi olduğu için yeterli  olmuyor.

Belediyeler halktan aldıkları peşin  paraları bize ödemiyorlar.Belediyeler borçlarını ödemiyorlar… Bazı belediyeler kısım kısım ödeme yaptılar.Bizde bu ödemeleri alınca kısım kısım UEDAŞL’a borcumuzu ödedik.Ama sona zamanlarda belediyeler yine borçlarını ödemediler.Benim Birliğime olan borçları ödeyin.Halkın verdiği peşin atık su paraları bize tam olarak ödenmiyor.Bu şartlarda kalan borcu bu birlik ödeyemez.Yazın gelen 240 bin liralık elektriğin 200 bin liralık kısmını kendi ürettiğimiz elektrikten kazandık.Bu tesisin elden geçmesi lazım.Tesise bakım şart ama yapamıyoruz.Beş belediye borçlarını ödemiyor.Tahsil yapamıyoruz. Yalova’daki oluşacak manzaralara bize borcu olmayan belediyeler sorumlu olacak.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: