Kültür-Sanat

Yalova’da İlk Müzikal ”Bütün Renkler Güzeldir” 23 Ağustos’ta

Yalova 8 Mart Kadın Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Ensarioğlu ve Yalova’nın Ses Sanatçılarından Emel Özer ile Kısa Bir Röportaj yapıldı.

Yalova 8 Mart Kadın Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Ensarioğlu ” 8 Mart Kadın Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 6-7 arkadaşlarımızla birlikte düşünerek oldu. Daha önceleri de derneklerde bulunmuştum. Kuzey Kafkas Derneğinde Başkan Yardımcılığı ,TUFAG’ta yönetimdeydim. Daha sonra Roman Derneğinde Koordinatörlük yaptım. Madde bağımlılığı ile ilgili bir proje de ve İnsan Hakları Derneğinde bulundum.Orta okuldan beri zaten hep dermeklerin içindeydim dans ,folklör,gibi etkinliklerin içindeydim. Birçok dernekte yöneticilik ve başkan yardımcılığından sonra kendi derneğimizi kurma fikri oluşturduk. Arkadaşlarla bu yola girmiş olduk.

Derneğimizle yaptığımız etkinlikler benim bebeğim gibi hepsi bir birinden çok önemli ve değerlidir. Fakat bazılarında daha fazla emek harcananlar oldu. Bu etkinlerimizden bir tanesi Vefa Başkanımızla beraber yaptığımız tiyatro oyunuydu. Madde bağımlılığı ile ilgili mücadeleyi anlatıyordu. Biz aslında şöyle bir karar almıştık. Konferans ve seminer ile insanlara ulaşamadığımızı fark ettik. Bu konu nasıl bir mesaj ile kitlelere ulaştırırız düşüncesi ile konuşurken içerisine sanat katarsak bu şekilde ulaşabileceğimize karar verdik. Madde bağımlılığı ile konuları biriktirerek . bilgiler toplayarak normalde bir akademisyenin anlatacağı konuları bir oyun haline getirerek Yönetmen Seda Akat ve ekibi eşliğinde tiyatro sahnesine taşıdık. Çok da güzel oldu. Bu oyunda Belediye Başkanımız Vefa Salman’da psikiyatri rolü ile oyunumuza katkı sağladı. Bu gibi konulu oyunlarla devam etmeyi sürdürüyoruz.

Geçen sene 9 Mart’ta Kadın istihdamı çalışması yapıldı. Dünya Kadınlar Günü yani bütün emekçi kadınların çalışmalarını değerlendirdik. Projenin konseptinde herkes kendi yaptığı ürünü satıp parasını kendisine kalacak gibi bir istihdam konsepti vardı. Bu şekilde de oldu. Yabancı katılımcılarımızda renk verdiler. Çok güzel bir çalışma oldu bizim için .. Yeniden yapmayı düşünüyoruz daha organize ve profesyonel şekilde daha çok katılımcı ile yapacağız.” dedi.

8 Mart Kadın Yardımlaşma ve dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Ensarioğlu Yalova da yapılacak ilk müzikal hakkında ”daha önce konulara dikkat çeken bir oyun hazırlamıştık. Bu oyun ile çok kitleye ulaşmıştık. Zaten tüzüğümüzde de var. Roman vatandaşlar , engelliler , dezavantajlı bireyler gibi devam ediyor. Kadın derneği ama tüzüğümüz çok çok fazla çalışma alanı var.Bunlardan birisi de Roman vatandaşlar ile ilgili çalışmayı da onu da aynı şekilde Tiyatro sahnesine taşımıştık. Yine vermek istediğimiz mesajları yerine ulaştırmıştık. Şimdi tekrar bunun biraz daha büyütülmüş halini yapmayı planlıyoruz.Bunun içinde büyüklerimizden yardım aldık. Sanatçılarımızdan Emel Özer , Mehmet Anaç , Zafer Sabuncu var. Ünlü yönetmen tiyatrocu sinema oyuncusu Suat İnan bu oyunun yönetmenliğini yapıyor ve kendisi de oyuncu olarak yer alacak. Önümüzdeki sezonda İstanbul Büyükşehir Belediyesinde sahnelenecek.”dedi.

Yalova’nın güçlü seslerinden Emel Özer ” Mehtap’ çocukluğundan beri tanırım. Bana bu oyun teklifi ile geldi. Benim menejerim herşeyim ama bu oyun bir çok kitleye mesaj verecek. Ben de sanatımla destek vereceğim. Bir çok yardım etkinliklerinde bulundum. Ama bunları ne reklam olarak kullandım ne de kullandırdım. Bu tür yardım konseptlerinde yer alıyorum. Mehtap iyi bir kızımız ve bana da bu konuda en yakın desteği verdi. Yalova için tek isteğim var. Yalovalı olan tüm yönetimdekiler ve yöneticiler Yalova’nın sanatçılarına destek versinler. Yalova’nın eski sanatçıları unutulmasın. Bir de biz sahillerimizdeki çimlere basmazdık. Çimlere basmayın uyarı tabelalarına uyar ve uyarırdık. Şimdi Suriyeliler yayılıp yatıyorlar lütfen buna bir çözüm bulsunlar” dedi.

23 Ağustos’ta Barış Manço Amfi Tiyatrosunda Yalova’da ilk defa oynanacak Müzikal; Mesajları ile Yalovalılara perdesini açacak. Şimdiden Yalovalıların dikkatıni çekmiş durumda …

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: