Erkek Kadın Köşe Yazıları Yaşam

Yalova’da Ben Kadınım

Zaman ilerlerken anneden kıza geçen her hareket her ifade ile farklılık kazanır. Kadın; bu kelime günümüzde rahatsız edici bulunsa da yaradılıştan bu yana erkeğe tek desteği olan varlık olarak bakılmalıdır.

Yalova ‘da kadın olmak hakkında bunu yazmak çizmek eleştirmek aslında çok basittir. Yalova içindeki kadına sahip çıkıyor mu?  Siz içinizdeki kadına ne kadar sahip çıkıyorsunuz?  Kadınım diye sahip çıkıyor musunuz? Bir anım var. Bu konuya rahatlıkla bağlayabileceğim. Ben aslında çalışan bir kadın değilim. Eski Yalovalıları bir araya getirmek istememle başladı serüvenim. Sanal ortamdan koparıp gerçek hayata dönmelerini istememle gerçek hayatımızda yapabileceklerimizin devamını sürecini hep birlikte paylaşarak yapabilmekti. Kadın olduğum için yapamazsın diyen çok oldu. Denemelerim başarısız da olabilirdi. 15 günde bir yaptığım tanışma etkinlikleri ilk 20 kişi idi. Her 15 günde bir bu sayı 7. buluşmada 80’leri aştı.

Beni tanıdıkça dostlarım arttı. En önemlisi ise dışarı çıkıp insanlarla konuşamayanlar dost kazandılar. Zamanla toplantı etkinliklerini büyüttüm. Ramazan etkinliği yaptık.  Birlik beraberlik içinde muhteşem bir gün geçirdik. Kimse kimseyi sorgulamadı. Kimse kimsenin etlisine sütlüsüne karışmadı. Herkes birbirini tanıdı. Çünkü bir önceki etkinliklerde de yan yana oturmuşlardı. Buluşma etkinlikleri ses getirdi. Sesimize yanıt bulduk. Reklamlar aldık. Sponsorlar bulduk. Büyüyorduk.

 Yalovalı ’ya projelerimle destek çıkmaya çalışan tek kadın olmak bu hem heyecan verici hem de korkutucuydu.  2000 kişiyle başladığım maceramla şimdi 33600 kişiye eriştim.  Başardım diyemiyorum. Gençlerimiz, yaşlılarımız ve çocuklarımız için hala projelerim var. Çalışan, ev hanımı, özgür, evli kadın olmak zor gerçekten söylüyorum. Hayatta kadına kadınlarınıza değer vermediğiniz sürece yaşadığınız hayatta onlara gereç gözüyle baktığınız sürece kadınlar hep direnecek. Hiç demeyin ben öyle değilim.

Bunu bire bir 8 Mart dünya kadınlar gününde gördüm. Bu da bir etkinlik projesiydi. 8 Mart dünya kadınlar gününde erkeklere çiçek dağıttık. Eşlerine sevdikleri kadınlara çiçek verebilsinler istedik. Olumlu tepkiler dışında maalesef 7 kişi gerçekten olumsuzluk gösterdi.  Bana niye veriyorsun eşime sen ver. Ben o çiçeği elimde taşımam diyenler oldu. Peki, neden diye sormadılar. Onlar sormadığı halde biz açıkladık. Siz hiç eşinize, sevdiğinize, kadınınıza çiçek verdiniz mi?

Kadına çiçek verildiği an yüzündeki ve gözlerindeki sevinci size duyduğu saygıyı sevgiyi anlayışı hoşgörüyü görecektiniz. Kadınlar gülerse dünya güler en önemlisi siz gülersiniz. Kadın olmak gerçekten Yalova da bu kadar zor olmamalıydı. Minik bir Google araştırması yaptım. Arama bölümüne Yalova da kadın olmak yazdım. Acı gerçek resmen yüzüme tokat gibi vuran yazılar gördüm.

“Kadın cinayetleri, Kadın plajları …” ben aradığımı buldum. Kadın zor bir kelimeymiş. Kendi cinsiyetini yazmak daha zormuş. Büyüklerimizin dediklerini de anımsıyorum. İnsanoğlu diyorsunuz ya kadın insandır. Siz beyler o insanın oğlusunuz. Kadın olmak zor zanaattır.

Keşke bunu herkes bilse hatta bilmek istese ne güzel olurdu. Sonuca bakarsak daha sonuç bağlanmadı. Bu sonuçlar sizlere bağlı ve bunu da sonuçlandıracak sizlersiniz.  Yalova’da ben bir kadınım diyebilen çok kadından sadece birisiyim.

Nice güzel akıllı başarılı özgür iradeli kadınlara…

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: