Güncel

YALOVA MERKEZDE MAG ARAMA KURTARMA EĞİTİMLERİ SONA ERDİ

Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri 4 Kasım 17 Kasım tarihleri arasında devam erden Afet bilinç eğitimleri bugün gerçekleşen pratik eğitimlerle son buldu.

Mag-Der Başkanı Sabri Karaçam yaptığı açıklamada “ 4 Kasım’da Eğitimlere başladık. Mag tanıtımı, Bireylere yönelik Afet Bilinç eğitimi, Afet psikolojisi, arama kurtarmanın 5 aşaması, Telsiz-İlk yardım-Yangın eğitimlerini teorik olarak alan gönüllü adayları 15 Kasım 2019 tarihinde K-77 Enkaz toplandılar. Pratik eğitimlerinde tahkimat-enkazda arama kurtarma-telsiz ve Mag Ekipmanlarının tanıtılıp ve uygulandığı istasyonlarda eğitimlerini öğlenden sonrada İp bağlama teknikleri, iple sedye sabitleme eğitimini alarak başarılı bir şekildi zorlu geçen maratonu bitirdiler. Eğitim sonrası verilen eğitim durumlarını belirlemek için sorulan soruları cevapladılar.

Son olarak Mag yemini yapan Gönüllü arkadaşlarımız aramıza katıldı. Katılan tüm arkadaşlarımıza önemli bir görev için Eğitimlere katılmalarından ve Eğitimleri başarılı bir şekilde bitirmelerinden dolayı teşekkür ederiz.Eğitimlerimiz belirli aralıklarla devam edecek. Yalova İlçelerimizde eğitim vererek yeni Mahalle yapılanmalarını çoğaltmak istiyoruz. Koru Beldemizde çalışmaleri hızlandırdık, Armutlu İlçemizde çalışmalar devam ediyor, Güneyköy, Sugören, Yalova Üniversitesinde MAG yapılanması çalışmalarımız yapılacaktır. Amacımız oluşacak Depremde Yalova’da kendi yağımızla kavrulmak için gerekli çalışmaları yapmaktır

Afet sonrasında hayatta kalanların büyük çoğunluğu, ilk 24 saat içinde çevreden yetişen, genellikle eğitimi ve Ekipmanı olmayan yakınları ve komşuları tarafından kurtarılan kişilerdir.Mahalle afet Gönüllüleri mahallenin içinden çıkmış eğitim almış ve Ekipmanı olan bir kuruluştur.Eğitim, Ekipman ve organizasyon sağlayarak, mahalle bazında, özellikle afet sonrasındaki kritik saatlerde müdahale imkân ve kabiliyeti vardır. Yalova Mag-Der olarak Tatbikatlar ve eğitim tazelemelerine önem vermekteyiz ekipler bu şekilde daha hazır ve dinamik kalmaktadır. Tatbikattaki amacımız MAG’ların birbirini yakından tanıması, kaynaşması, oluşacak olan herhangi bir Afet’te ekiplerin birbirine yardım etmeleri herhangi bir depremde destek vermeleri Afet planımızda yer almaktadır.

Afet Planlamasındaki yapıyı güçlü ve kalıcı kılmak için tatbikatlar zaman zamanda yapılacaktır. Okullarda Afet Bilinç eğitimlerimizde bir taraftan devam ediyor. 47 Okulda 25.000 Öğrencimize ulaştık. Afet Bilinç Eğitimi ve Okul tahliyeleri yapıldı. Eksiklikler Okul İdaresine bildirildi. Eğitimlerimiz süresinde; Yalova Belediyesi ve İtfaiyesine, AFAD Müdürlüğü ve Eğitmenlerine,Yalova Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (YADOS)Yönetim kurulu Başkanı Yusuf İşsevere, İp Eğitimlerini veren İbrahim Karayele, K-77 Arama Kurtarma Derneğine, Yalova Belediyesi Engelsiz Kafe personeline, Eğitim süresinde destek veren MAG arkadaşlarımıza, MAG Eğitmenlerine Derneğimiz ve şahsım adına Desteklerden dolayı teşekkür ederim.” dedi

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: