Güncel

Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Atakent Hastanesi İş Birliği İle Obeziteye Savaş Açtı

Yalova kent konseyi kadın meclisinin Kapasite geliştirme programı kapsamında, bu haftaki konukları Atakent hastanesi beslenme ve diyet doktoru Fatih Çetinkaya ve hasta hakları sorumlusu Didem Uyanık oldu.

Katılımcılara kilo almanın sebepleri. vitaminler, kilo vermek için neler yapılması gerektiği ve sağlıklı beslenme konusunda bilgiler verildi,
Kadın meclisi ve Atakent hastanesi obeziteye savaş açtı.

Yalova kadın Meclisi Atakent hastanesi işbirliğiyle 50 kişiyi programa alarak uygun biçimde kişiye özel programlarla kilo verdirmeyi hedefliyor.

Beslenme ve diyet doktoru Fatih Çetinkaya günümüzün hastalığı olan obezitenin oldukça arttığını belirtti. Beslenme bozuklukları; hazır gıdalar, günlük koşuşturmalar sebebi ile öğün atlamalar sonucunda günümüz insanlar şişmanlayarak Obezlik boyutuna gelmiştir. Bu nedenle biz de sorumluluk alarak bir farkındalık oluşturmak için yola çıktık dedi.

Hedefleri doğrultusunda, beden kütle endeksi 45 ve üstü olanları, altı ay boyunca aksatmadan programa uymayı göze alacakları dahil edeceklerini belirtti. Program kapsamında haftalık kontroller, gerekli tahliller yapılarak kişiye uygun beslenme listeleri hazırlayacaklarını belirtti. Amaçlanan hedefe ulaşmak için uygun olan kişiler ve altı ay boyunca belirlenen programa uyuyacaklar projeye dahil edilecektir. üç hafta toplantıya gelmeyenler Proje dışına alınacaktır. Haftalık programlarda yürüyüşler de yapılacaktır. Atakent hastanesi olarak elimizden gelen her şeyi toplumun sağlığı için yapacağız dedi.Amacımız ilk etapta elli kişiyi zayıflatarak obezlik durumundan kurtarmak: Bu kişilere ilk etap da mulakata alınarak ne derece kararlı ve programa uygun ona bakacağız . Sadece merkezden değil ilçe belediyelerimizden de kabulümüz olacaktır dedi.

Kent konseyi kadın Meclisi başkanı Nurten Anıl, günümüz vebası olan şeker hastalığı ve obezite için biz de bir şeyler yapabilmeyi arzu ettik bu nedenle de iş birliği İle yol alabileceğimizi gördük. Hedefimiz ilk etapta 50 kişi ama bu 50 kişi hepsi merkezden olmayacak ilçe belediyelerimizden de gerçekten tedaviye ihtiyacı olan ve tedavi için uygun olan kişileri programa dahil edeceğiz. Bunun içinde Belediye Başkanlarımız ile görüşüp onların desteğiyle sosyal belediyecilik adına, sağlıklı kentler adına belediyeler aracılığı ile gerekli kişilere ulaşabileceğimizi de biliyoruz. Gelecek nesillerin, sağlıklı bireyler tarafından yetiştirilen çocuklar ile sağlıklı toplumlarda yaşamasını hedefliyoruz. Dolayısıyla da mutlu toplum olması için elimizden geleni yapmaya çalışacağız Atakent hastanesi için oldukça maliyetli, uzun bir zaman alacak bir proje olacak ama onlar toplum sağlığı için desteklerini verecekler.

Anıl,”Tabii ki kilo almanın bir çok sebepleri var bu sebeplerin araştırılması için ve toplumun bilinçlenmesi için haftalık kapasite programlarında sebepleri oluşturan hastalıklar üzerine de bilgilendirme toplantıları yapılacak. Kent konseyi kadın Meclisine ile paydaş oldukları için, verecekleri destek için başta Atakent hastanesi olmak üzere Fatih bey ve Didem hanıma çok teşekkür ederim” dedi.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: