Güncel

Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi Otizm Konusuna Değindi

Yalova kent konseyi kadın Meclisi otizm farkındalık programı çerçevesinde resim sergisi açılışı ve ardından panel düzenledi.

Programa. Cumhuriyet Halk Partisi il başkanı Nur koçak, başkan vekili Meclis üyesi cem inci, Kent konseyi başkanı İsmail mutlu, Belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Yalova Üniversitesi Öğretim görevlileri ve pek çok davetli katıldı.

23.11.2004 doğumlu Süleyman Tuna Taşkın, üç yaşında otuzim tanısı konuldu. Üç yaşından beri çeşitli özel eğitim ve rehabilitasyon merkezilerinde eğitim aldı yedinci sınıfa gitmektedir dokuz yaşından beri resim yapmaktadır. Süleyman Taşkın ilk sergisini İstanbul’da gerçekleştirmiştir. Süleyman’ın resimlerinden oluşan sergisi ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü. Sergi açılışının ardından panel yapıldı. Açılış konuşmasını yapan Kent konseyi kadın Meclisi başkanı Nurten Anıl, Bu programı otizimi erken fark edebilmenin Önemini vurgulamak için gerçekleştirdik. Burada bulunan herkesin bir kişiy ile dahi bilgisini paylaşması ile farkındalıgın dalgalar halinde yayılanacağına inanıyorum. Çünkü otizim sıfır üç yaş içersinde fark edilebilirse çocuğa ulaşmanın daha kolay olabileceğini, çocuğun yetenekleri ve ilgi alanları doğrultusunda eğitilebileceğini biliyoruz. Tıpkı Süleyman Tuna taşkın da olduğu gibi. Kaynaştırma eğitimlerinde önemini vurgulamak istiyorum çocuklarımız kendilerinden farklı düşünen, kendilerinden farklı olan çocuklarla bir arada olarak empati kurup ilerde daha insani duygularla çevresine yaklaşacağına İnancım tamdır . Otizim tanısı konulan bir çok ünlü ve dahiyi de biliyoruz Albert Einstein, Nikola Tesla, isaac Newton, düşünür Kafka gibi bir çok isim gibi belki bir gün Tunayı da çok Ünlü bir ressam olarak tarih sayfalarında yazacaktır, diyen Anıl, panelin moderatörlüğünü de yaptı.

Panelde otizim nedir? otizmin belirtileri nelerdir? otizim de erken müdahale neden önemlidir? tanı konma sürecinden sonra nasıl bir yol izlenmelidir* otizim ile tanışan aileni hisseder? otizmli bireyin sanatsal yönlerini keşfetmek konularına değinildi. panelistler özel eğitim öğretmeni Bircan Tavas, üç yaşından beri Tuna’nın öğretmenliğini yapmakta. Otizim de erken tanının çok önemli olduğunu yüzde yetmiş’i nde zeka seviyesinde gerileme olabilecekken %20 sinde normal düzeyde olabileceğini yüzde onunda ise üstün zekalı durumunun görüldüğünü belirtti.

Otizim doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan sözel ve fiziksel iletişimi engelleyen karmaşık bir nörö gelişim bozukluğu olarak tarif etti. Bu gibi çocuklarda göz teması eksikliği, bazı nesnelere bağlılık , Otizim sessiz kalma, zekalı özürlü olma, durmadan el çırpma, ya da sallama gibi ciddi bozukluklar gösteren bireylerdir. Sıradışı sosyal yaklaşımlar gösterirler. Otizim de erken müdahale ile bu çocuklar kendi hayatlarını sürdürebilecek kadar beceriler kazandırılabilir.

Otizimle tanışan aile ne hisseder konusunda ise Tuna’nın anne ve babası ipek ve Süleyman taşkın çifti çocuklarına Otizim tanısı konulduğu zaman yaşadıkları duyguları katılımcılarla paylaştılar. Anne ve baba olarak birbirlerine her zaman destek olduklarını çocuklarının her zaman yanında olduklarını söylediler en büyük şanslarının iyi bir öğretmene rastlamak olduğuna da değindiler. Sosyal hayatta bir çok güçlükle karşılaştıklarını insanların onlara duyarsızca kötü davrandıklarını söylediler. Tüm insanlardan duyarlı olmalarını ve kendilerini anlamalarını istediklerini belirttiler.

Hayatımız zaten yeterince zor daha da zorlaştırılmasın tek isteğimiz budur dediler. Resim öğretmeni Ebru Durgun, Süleymanla ilk tanıştığında bu yana oldukça ilerleme kaydettiğini Süleyman’ın boyalarını, yapacağı resimlerini, renklerini, fırçalarını kendisi seçtiğini, hatta bazı nesneleri araç olarak kullanabildiğini belirtti. Bu gibi özel çocuklarımızın Özel yetenekleri keşfedildikten sonra, yönlendirilmesi ile hayata tutunabilen öz güveni yerine gelen ve kendini idame edebilen bireyler haline gelmesini sağlayabiliriz dedi.

Panelin sonunda katılımcılara plaketleri takdim edildi. Vefa Salman ve Vali Muammer Erol Şehir dışında bulunmaları sebebi ile programa katılamayacaklarını Tuna’yı kutlayıp başarılarının devamını dilediklerini ilettiler Programın ardından misafirler başkan vekili Cem İnce’nin davetlisi olarak yürüyen köşkü de ziyaret ettiler.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: