Güncel Kadın

Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi Aile Haftası Etkinliğini Yaptı

Yalova kent konseyi kadın meclisi bu yıl 10.sunu gerçekleştirdikleri aile haftası etkinliği. yılın enleri plaket törenini Halil İnancık kültür merkezinde gerçekleştirdi.

Kadın meclisi, Mayıs ayı içinde olan aile haftası etkinlikleri kapsamında yılın ailesi, yılın gençleri ve yılın annesini belirleyerek plaket takdim ediyor.

Kadın meclisi başkanı Nurten Anıl’ın açılış konuşmasını yaptığı programa Yalova Valisi Sayın Muammer Erol, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun, İl Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Faruk Uysal, sivil toplum kuruluşlarının değerli başkanları, üyeler ve davetliler katıldı.

Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl ”kan bağı, evlilik ve yasal bağlarla oluşan akrabalıktır. Aile toplumumuzun bir nevi kimliğidir. Kültürel yapımız, örf ve adetlerimiz aile kavramı ile bütünleşerek toplumun kimliğini oluşturur. Aile sağlıklı ve mutlu toplumların yetişmesi ile mükelleftir. Gelenek , görenekleri ile saygı ve sevginin sarmaladığı aileler toplumların sağlam ve dimdik ayakta kalmasını sağlar. !993 yılında BM 15 mayısı aile günü olarak belirlemiş 1994 den alınan kararla 15 -21 mayıs aile haftası olarak kutlanmaktadır. Biz kadın meclisi olarak on yıldır toplum değer yargılarını ve farkındalıkları ortaya çıkarmak niyeti ile etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz . Bu yıl çeşitli aksilikler nedeniyle biraz gecikmeli bir program oldu. Yılın enlerini belirlerken Mayıs ayının hemen her haftasının bir anlamı olması sebebi ile (anneler günü, engelliler haftası, aile haftası, gençlik haftası ) her kesimden isimler belirlemek konusunda hassasiyet gösteriyoruz. ” dedi.

Vali Muammer Erol’un elinden plaketini alan yılın ailesi, nişanlılıkları dahil 53 yıldır birlikte ve 48 yıllık evli Erdal ve Hülya Sayın çifti, evliliği sürdürmedeki hassas noktalara değinerek sevgi ve saygının önemine vurgu yaptılar. İki çocuk sahibi anne, iki çocuğuna da iki yıl ara ile kemik iliği vererek evlatlarına ikinci kez hayat sunan Çiğdem Aykut Aile politikalar Müdürü Faruk Uysal’ın elinden yılın annesi plaketini aldı.

Yılın gençleri,, Yalova Termal Fen Lisesi 9. sınıf öğrencisi olan, TÜBİTAK bölge finaline seçilen ayrıca yüksek akademik başarı göstermiş olup ve başarılı proje çalışmaları ile ilimizi temsil eden Enes Aktaş’a İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun’nun elinden plaketini aldı.
Ebrar Demir, Orgeneral Selahattin Risalet Demircioğlu orta okulu 7. sınıf öğrencisi TÜBİTAK 3. ortaokul öğrencileri araştırma projesi yarışmasında Marmara bölge finaline seçildi ayrıca UNESCO tarafından koruma altına alınan tarihi eserlerimiz konulu proje ile ilimizi temsil etti. Kent konseyi başkanı İsmail Mutlu’nun şehir dışında olması sebebi ile vekaleten Kent Konseyi yönetim kurulu üyesi Mustafa Kandemir’in elinden plaketini aldı.
Muharip gaziler derneği başkanı Şakir Güner’in elinden plaketini alan Gülce Nehir Kara Mehmet Akif Ersoy ortaokulu 8. sınıf öğrencisi, dünya okullar arası satranç turnuvası 15 yaş bayanlarda dünya ikincisi olarak ülkemize madalya getirmişti.

Birlikte Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Nurcan Bayar ve yönetim kurulu üyeleri Kadın Meclis Başkanı Nurten Anıl ve yönetim kurulu üyelerine, Yalova’da kanser derneği yokken duyarlılık gösterip köy köy mahalle mahalle programlar gerçekleştirip taramalar yaptırmaları ve öncülük yapmaları sebebi ile plaket taktim ettiler. Anıl,çok duygulandığını belirterek” bu plaketi tüm arkadaşlarım adına kabul ediyorum. Başta Sayın Valimiz olmak üzere bizi onurlandıran sayın müdürlerimize değerli STK temsilcilerine ve sevgili misafirlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

BİKAMDER Başkanı Nurcan Bayar” tüm hastalarımıza acil şifalar diliyor Kanserde erken teşhis için tüm Yalova halkını duyarlılığa davet ediyoruz. Hayatta sahip olabileceğimiz en değerli hazinemiz olan sağlığımızın ne yedeği ne de geri dönüşümü vardır . Sağlık, bir milletin var olmasını sağlayan, insanların huzur içinde daha fazla çalışarak hem kendilerini, hem ülkelerini kalkındırmalarını sağlayan, değeri ölçülemeyecek kadar büyük bir nimettir. Gelin elimizden tutun, tutun ki Yalova’mız için, ülkemiz için, dünya için, insanlık için, insanımızı erken teşhis ve tanı Merkezi olan KETEM’e yönlendirelim, sağlıklı yaşamı seçerek korkmadan, yılmadan, bu illet hastalığı etkisiz hale getirelim” dedi.

Meclis toplantısı nedeni ile programa katılamayan Belediye Başkanı Vefa Salman öğrencileri aileyi , anneyi kutladığını ve başarılarının devamını dilediğini iletti.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: