Gezi Rehberi

Yalova Gezi Rehberi -1-

Gezi Rehberi kategorisinin ilk yazısında bizim güzel şehrimiz Yalova’yı tanıtarak başlayalım dedim ve işte şimdi bu satırları yazıyorum. Yalova aslında genel mana da herkes tarafından sadece kaplıcaları ile akla gelen bir şehir oysa biraz araştırınca kaplıcalarından daha önemli veya daha öne çıkacak bir çok tarihi konuya da ev sahipliği yapmış bir şehir olduğunu görebilirsiniz. Yalova nüfusu 2018 verilerine göre 262.234 olarak kayıtlara geçmiştir ancak yazı güneş ve denizin tadını çıkarmak isteyen insanları ele alırsan bu sayı kat kat artacaktır. Yalova’ya yeni gelen biri tatil için konaklama olarak Termal konaklama tesislerinin adını duysa da aslında Yalova Merkez dahil neredeyse tüm ilçelerinde konaklama ve tatil imkanı mevcut. Deniz yolu ile ulaşım çok fazla olmasa da Yalova-Pendik , Yalova-Kartal , Yalova-Yenikapı deniz otobüsleri ile İstanbul-Yalova arası deniz yolu ile ulaşım mevcut.

Gezilecek Yerler

Yalova denilince akla ilk gelen yapılardan biri de “Yürüyen Köşk” olarak bilinen yapıdır. Bu yapının hikayesi de çok farklı;

Yalova benim kentimdir diyen Atatürk Yalova ile yakından ilgilidir. 1936 Yılındaki Yalova ziyaretinde Millet Çiftliğindeki Köşkün pencerelerine zarar vereceği için yanındaki çınarın dallarının kesileceğini öğrenir. Ağacın dalının kesilmesini istemeyen Atatürk Köşkün ağaçtan uzaklaştırılmasını ister. Görev İstanbul Belediyesi Fen İşleri Yollar-Köprüler Şubesi’ne verilir. Sorumlu baş mühendis Ali Nuri binanın temellerini açtırır. Temellerin altına zor ve çok yavaş ta olsa raylar döşenir. Bina rayların üzerinde doğuya doğru 4 m kaydırılır. 11 Ağustos 1936 günü yapılan bu işlemi yanında bulunan kız kardeşi Makbule Hanım, Affet Hanım, Yunus Nadi , Muhafız K. İsmail Hakkı , Yaver Nasuhi Bey ve diğer ilgililerle baştan sona izler.
 Atatürk 11 Haziran 1937’de şahsına ait bütün taşınamaz mallar gibi bu Köşkü de Türk Milletine bağışlar.
 Diğer tüm köşkler gibi ‘Yürüyen Köşk’de halen müze olarak korunmaktadır.
 Atatürk’ün bir dalının bile kesilmesini istemediği Ulu Çınar ve yanındaki köşk, ağaç sevgisi ve çevre bilincinin de bir anıtı olarak ziyaretçilerini beklemektedir.

Yürüyen köşkten sonra Yalova da gezilecek yerler olarak akla gelecek en güzel yerlerden biri ise Karaca Arboretum’u olacaktır. Ağaç müzesi olarak bilinen arboretum içerisinde bir çok fidanın da satışı yapılmaktadır ve gezilecek en güzel yerlerden biridir.

Tabi Amaç kaplıcalara da gitmek ise zaten Yalova Termal kaplıcaları ile fazlasıyla ünlü olduğu için bu konuda tüm beklentilerinizi karşılayacaktır.

Yalova’yı tek bir yazıya sığdırmak haksızlık olacağı için bu yazıyı bir kaç bölümde tamamlayacak ve Yalova’nın diğer tarihi ve kültürel dokusunu anlatmaya devam edeceğim.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: