Güncel Sağlık Yalova

Yalova da Lejyoner Hastalığı Var Mı?

Yalova İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, sosyal medyada kentteki su şebekesinde lejyoner hastalığına yol açan “legionella” bakterisi bulunduğu iddialarıyla ilgili açıklama yaptı.

Kaşıkcı, yazılı açıklamasında şunları söyledi: ‘’Sosyal medyada yer alan “İlimiz su şebekesinde legionella bakterisi bulunduğu” konulu haberler nedeniyle kamuoyunun doğru şekilde bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur.

‘Suyu haftalık olarak izlenmekte’

İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik gereği İlimizde yer alan içme ve kullanma suyu şebeke suları düzenli olarak izlenmektedir. Alınan su numunelerinin analiz sonuçları da İl Sağlık Müdürlüğü Web adresi üzerinden halkımızla paylaşılmaktadır. İl merkezi şebeke suyu haftalık olarak izlenmekte olup, 29.04.2019 tarihinde alınan su numune sonucu ilgili Yönetmeliğe uygun bulunmuştur.

‘Vaka bildirimi olmamıştır’

Lejyoner Hastalığı Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde, yataklı tedavi kurumlarından rutin numune alımı yapılmakta olup, bugün itibariyle uygunsuz numune sonucu bulunmamaktadır. Aynı zamanda hastanelerimizde lejyoner hastalığı tanısı alan vaka takibi veya bildirimi olmamıştır. Kamuoyunun bilgisine arz olunur’’ dedi.

Lejyoner hastalığı nedir? Lejyoner hastalığı nasıl bulaşır?

Lejyoner hastalığı, Legionella pneumophila adlı bakterinin etken olduğu hastalık. Akciğerlere yerleşip zatürreye yol açar.

Lejyoner hastalığı İlk kez, 1976 yılında Philadelphia’da bir otelde Amerikan Lejyonerlerinin toplantısına katılanlarda bir salgın olarak gelişmiş. İzole edilen bakteri, lejyonerlerin anısına Legionella pneumophila olarak adlandırılmıştır.

Lejyoner Hastalığı Belirtileri

Lejyoner hastalığı belirtileri üst solunum yolları enfeksiyonları ile başlar.Kısa süreli ağrılar ve ateş yükselmesi de klasik belirtilerinden bazılarıdır.

Legionella bakterisinin neden olduğu Lejyoner hastalığı zatürre hastalığına yakın belirtiler gösterir fakat birebir aynı değildir.Karın ağrısı,ishal,mide bulantıları daha sık ve daha şiddetli bir hal almaktadır. Zatürre hastalığından belirti olarak ayrıldığı bir diğer nokta ise; Şiddetli olarak ortaya çıkan hastalık belirtilerinin yanı sıra bilinç kaybı ve unutkanlık da mevcuttur.

Hastanın idrarında yapılan testler Legionella bakterisinin vücutta yer edindiğini ve yayıldığını belirgin bir şekilde ortaya koyar ve teşhis aşamasından sonra gerekli tedaviye kısa sürede başlanır. Zamanında teşhis’i yapılmayan Lejyoner hastalığı şiddeti arttığı sürece ağrılara yol açar ve tedaviye başlanmayan hastalık ölüme yol açabilir…

Lejyoner hastalığından korunmak

Suda bulunan çeşitli bakterilerin sebep olduğu bu hastalığın önlenmesi için suyun dezenfekte edilmesi ve uygun sıcaklıklarda depolanmasıyla sağlanabilir.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: