Güncel Sağlık

YALOVA DA KAPALI BÖBREK TAŞI AMELİYATI BAŞLADI

Alanında başarılı çalışmaları olan Özel Atakent Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr.Necmettin Penbegül , Yalova’da ilk kez yapılan PNL diye bilinen kapalı böbrek taşı ameliyatı gerçekleştirdi.

Özel Atakent Hastanesi yeniliklerine bir yenisini daha ekledi . PNL diye bilinen kapalı böbrek taşı ameliyatları ile Yalovalılara yaptıkları hizmetleri büyüttü. Doç. Dr. Necmettin Penbegül operasyonla ilgili açıklamalarda bulundu.

İdrar yolları taşı hastalığı her 11 kişiden 1’imizi etkileyen bir hastalıktır.İdrar yolundaki taşlar sıklıkla böbrekte oluşmaktadır. Bu taşlar idrar yolu enfeksiyonu, idrar yollarında tıkanıklık, böbrekte hasar ve ağrı yapar ise müdahale etmek gerekiyor. Böbrek taşlarının tedavisinde açık yöntemle yapılan ameliyatlar artık tarih oldu ve ancak çok istisnai durumlarda uygulanmaktadır. Böbrek taşlarının tedavisinde endoskopik denilen kapalı yöntemler tercih edilmektedir. Kapalı ameliyatlar arasında ise en sık yapılanameliyat; Perkütan nefrolitotomi (PNL ) denilen ve hastanın sırt bölgesinden böbreğe doğru açılan yaklaşık 1cm genişliğinde 10-15 cm uzunluğundaki tünelden yapılmaktadır. Bu tünel içerisinden geçen bazı özellikli cihazlar sayesinde taşlar küçük küçük parçalara ayrıştırılmakta ve kırılan parçalar çıkarılmaktadır.

Tüm dünyada uygulanan bu teknik artık ilimizde bulunan Özel Atakent Hastanesi üroloji kliniğinde göreve başlayan Doç. Dr. Necmettin Penbegül tarafından uygulanmaya başlandı. 3 gün önce bu yöntemle ameliyat edilen hasta evine gönderildi ve normal yaşantısına döndü.

Bilgilerine başvurduğumuz Doç Dr. Necmettin Penbegül; “Tüm dünyada hemen hemen tüm açık ameliyatların yerini yapılabiliyor ise kapalı ameliyat yöntemleri almıştır. Kapalı ameliyatın en önemli üstünlüğü vücut dokularının normal yapısı korunduğu için iyileşme süreci çok hızlıdır. Kapalı ameliyat yöntemlerinde ameliyat daha kısa sürebilmekte, hasta daha hızlı normal yaşantısına dönmekte, hasta hastanede daha az kalmakta, hasta ameliyat sonrasında daha az ilaç kullanmakta ve tedavi maliyetleri düşmektedir. Perkütan nefrolitotomi (PNL ) dediğimiz kapalı ameliyat yöntemi ile böbrek taşı operasyonunu artık hastanemizde rutin uygular hale geldik. Bu ameliyat için hastalarımızın il dışına gitmelerine gerek kalmayacaktır.” dedi.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: