Güncel

Yalova Beklenen Büyük Depreme Ne Kadar Hazır?

Mag-der Başkanı Sabri Karaçam Yalova Press’ten Ebru Kaplan ve Yalova Çevre Gazetesi Muhabiri Şükran Uzunkaya’nın Deprem ile ilgili sorularını yanıtladı.

Şükran U. : Son günlerde Marmara’da hareketlilik yaşanmakta ve bu hareketliliğin 2.5 dakika süreceği ayrıca 7,5 büyüklüğünde olacağı söyleniliyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

Sabri K.: Son basına yansıyan haberlere göre böyle bir konu okudum. 7-7,5 büyüklüğünde bir depremin olacağı konusuna katılıyorum. 2,5 dakikalık bir süre söylenmiş. Bu çok bu kadar olması mümkün değil. Dünya da en büyük deprem olan yerlerde bile büyüklüğü 9’un üzerinde olan Japonya da bile bu kadar sürmemiştir. Yalova da kırılacak olan Marmara’daki hat 130 kilometrelik bir hat kırılacak. Bu bile 1,5 dakikalık süre olmaz. 99 Depremi 45sn sürmüştü bu belki 1 dakika olabilir. Daha fazlası mümkün olmayabilir . Kandilli Rasathanesi Deprem sistematiği üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Tsunami üzerine çalışan bir Japon ekibi ile görüştük. Marmara depremi olduktan sonra 15 -20 hafra içerisinde kıyıya büyük dalgaların vuracağı ve 8 metreyi aşacağı söyleniyor. Zaten geçmiş yüzyıllarda olan depremde de İstanbul’da surları aştığı söyleniliyordu. Özellikle depremden sonra gelen tehlikelerden biri. Şimdi depremden bir etkileneceğiz .Arkçı depremden bir etkileneceğiz. Bir de bu büyük dalgalardan etkileneceğiz. Sonuç şu halkımız bu konularda bilgilere sahip olmalı. Yıkıcı bir depremi hissettiğimiz de sahil kısmında isek yüksek kısımlara ilerlemeliyiz . Sahil kısmından uzaklaşmalıyız. Bu konuyu Japon bilim adamları ve Kandillideki yetkililerle görüştüğümüzde Yaşar Okuyan Bulvarının civarı güvenli bölge olarak kabul edildi. Gelecek olan dalgaların 1-2 Metre dahi olsa ki 8 metre deniliyor . 1 Metre dahi olsa geri giderken insanları da çekip denize götürebilir. Yıkıcı bir depremi hisseder hissetmez ve evinden sağ çıkmış ise güvenli bölgelere giderek bu buyük dalgalardan bir an evvel uzaklaşmayı sağlamalıdır. Bu bir kere vuracak geçtikten sonra sahillere tekrar inilebilinecektir.

Şükran U.: Yalova bu depreme ne kadar hazır ? Kentsel dönüşüm için insanlarımız maddi olanakları olmadığı için yaptıramıyorlar .Ne yapılması gerekiyor ?

Sabri K. : Yapısal olarakta hazır değiliz. 99 Depreminden sonra yapılan binalar deprem yönetmeliği tüzüğüne göre yapıldığı için daha sağlamlar. 99 Depreminden önce yapılan binalar kentsel dönüşüme girmesi gereklidir.Devletin bu konuda değişime yani kentsel dönüşüme gidecek yeni yapılmış projelerle bu binalara çeki süzen vermesi şart. Bu bahsedilen deprem İstanbul depremi olarak nitelendiriliyor .Aslında öyle bir şey yok Çınarcık çukurundan başladı bir 30 kilometre hat kırılınca İstanbul’un etkilendiği kadar aynı şekilde Yalova da etkilenecektir. Bu kaçınılmazdır. Bu depremler gerçek binamızda sakan olabilir yıkılabilir . Fakat Afet bilinci eğitimini almaları gerekmektedir. Kartalda bir bina yıkıldı .Orada canlı ve yaralı olarak insanlar kurtarıldı. Bulunduğun yerin yaşam üçgenini evinde tespit etmelisin. Binanız yıkılsa dahi bu yaşam üçgeninde iseniz kesinlikle kurtulursunuz .

Şükran U. : Binamız yıkıldı .Biz sağ çıktık. Dışarıda nerede toplanacağız ? Yalova bu konuda yer belirledi mi ? Belirlediği yerler yaşam alanlarına uygun mu ?

Sabri K. : Son dönemler de toplanma alanları yani ilk toplanma alanlarının yerleri belirlendi. Bunu her vatandaşımız öğrenebilir e-devlet üzerinden TC’sini girerek bulunduğu mahalle ve yere yakın toplanma alanlarına ulaşabilir. Bir toplanma alanını tespit etmek şu durumda yeterli değil. Kısa bir örnekle açıklayayım .Çanakkale de 6,5 büyüklüğünde bir deprem olmuştu. Güvenli alana 15 gün içinde anca kurulmuştu çadırlar ve prefabrikeler. Şimdi koskoca Yalova da ilk toplanma alanlarında en az bir 15 gün süreli kalması gerekli diye düşünüyorum. Çadır alanların alt yapısının önceden yapılması gerekiyor. Prefabriklerin kurulması gereken alanda alt yapı mutlaka olması lazım. Depren de hafif yaralı olanlar içinde mahalle doktorlarının da bir çadırda ilk küçük yaraları olanlara bir ekip kırarak mahalle toplanma alanlarında hafif yaralılara hemen müdahale yapması gerekmektedir. Bunların bir şekilde planlanması gerekiyor.

Ebru K.: Mag-der eğitimlerine devam ediyor mu? Olası bir deprem de Mag-der’ün görevi nedir ?

Sabri K. : Bizler mahalle bazında örgütlendik. Yalova da 8 mahalle de konteynırlarımız var . İçinde depremde ne yapılması gerekiyorsa yardım için malzemeler bulunmaktadır. Depremden etkilenmemiş üyelerimiz mahallesindeki kişilere yardıma gidecektir. Mahalle Afet gönüllüleri Yalova da bazı mahallere daha çok etkilenecek biz onun için ekipmanlar geliştirdik. Aslında bir proje geliştirdik. Örneğin Paşakent Mahallesi Yalova kadar etkilemeyecek. Orada ki ekibimiz ve Subaşı’ndaki ekibimiz Yalova’daki zarar görmüş yara almış halkımızın oturduğu mahallelere yardıma gideceklerdir. Günay köy ve Sugören de de böyle eğitimlerimiz olacak.Gönüllüler olursa bunların eğitimini vereceğiz her hangi bir deprem anında lesine giderek Mag’larla çalışacak.

Afet Eğitimleri vermeye devam ediyoruz. Bizim en çok güvendiğimiz kesim öğrenciler çünkü eğitimini alıp uyguluyorlar. 2019 Yılında 40 okulda 18 bin öğrenciye Afet eğitimi verdik. Biz velilere yönelik eğitim de yaptık fakat velilerden verimli bir katılım sağlayamadık.

Ebru K. : Mahalle Afet Gönüllülerine nereden ulaşacaklar ? Nasıl ulaşacaklar ?

Sabri K. : Bana telefonumdan ulaşabilirler . Telefon numaram 0 535 388 78 38 yerimiz stadın içinde afet müdürlüğünün yanındayız 7/24 Açığız. İnsanlara yardım etmeye hazırız. Hem afet bilinç eğitimi ve hemde arama kurtarma eğitiminde duyarlı olan vatandaşlarımızın bize bir alo demesi yeterli. Sosyal Medyada paylaşımlarda yapıyoruz etkinlikler de düzenliyoruz. Etkinliklerde isim ve yer bildirmesi yeterli olacaktır.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: