Köşe Yazıları

VİRÜTİK TAHLİL

Bu virüs iyi ki geldi. Bu sayede evet evlere kapandık ama onun sayesinde doğa da kendine geldi.Sadece belgesellerde izlediğimiz bazı hayvanları şehrin içlerine kadar girer gördük.Ve doğaya aslında ne kadar çok zarar verdiğimizi anladık.

Cengiz Kaptan’ın Değirmendere sahilinde yakaladığı yaklaşık her biri 750 -800 grgelen Karagöz balıkları, yine körfezde bir başkasınca yakalanan kırlangıç balığı,teknelerle yarışan, sahilde yavrusuyla oynaşan yunuslar, yiyecek bulmak için şehir merkezine kadar inen ceylanlar, Anadolu’nun değişik bölgelerinde vaşak, baykuş ve diğer vahşi hayvanlar.

Ne kadar çok katletmişiz doğayı. Ve insanoğlu olarak ne kadar vahşiymişiz her şeyi isterken. Bir anda herşey kıymetini kaybetti.

Ne kadar çok giysimiz varmış dolaplarda giymediğimiz ve ne kadar çok şey biriktirmişiz evlerimizde hiç kullanmayacağımız. Ne kadar zamandır aramamışız telefon rehberimizdeki bazı dostlarımızı ve akrabalarımızı. Nasıl da fark etmemişiz rehberde olan ama aslında hayatta olmayan yakınlarımızın varlığını. Kimler ölmüş haberimiz bile olmamış. Kimler doğmuş, kimler büyümüş, kimler evlenmiş…

Ve neler yapabilirmişiz aslında evlerimizde bir başımıza kaldığımızda. Ne yeteneklerimiz varmış farkında olmadığımız.

Durup kendimize bakacağımız, kendimizi dinleyeceğimiz ve kendimizi keşfedeceğimiz bir es olmalıymış hayat koşturmacasında.

Bir nefes almalıymışız aslında.

Markalar ne kadar boş şimdi. Kıyafetler bir o kadar önemsiz. Ne giydiğin ya da nasıl göründüğünün bir önemi yok çaresizliğin içerisinde. Yeter ki hayatta kalalım tek düşüncemiz. Bu virüs bize bulaşmasın sevdiklerimizi kaybetmeyelim tek isteğimiz.

Galiba hayat bize unuttuklarımızı hatırlattı bu musibet sayesinde. Hepimize, insanlığa”DUR” dedi. “Bir dakika! “

Sonsuzluğun içerisinde hepimize bir an soluklanmak için derin bir nefes aldıracak, bir ara verdi. Geçmişimizi, bugünümüzü hatırlatacak ve geleceğimiz için ders çıkaracak.

Dostlar bugünümüzü iyi değerlendirelim. Zira yarınımız olmayabilir. Dersler çıkaralım hayata dair. Sorgulayalım. Ve evet bu musibet bittiğinde hiç bir şey eskisi gibi olmasın. Eskiye dönmeyelim. Yenilikler yaratalım. Bu verilen arada kendimize kattıklarımızın farkında olarak yeniden hayata atılalım. Hayat siz varken güzel.Paylaşacak dostlar varsa güzel. Çünkü biz aslında güzel insanlarız.

Barbaros BURULAY 
Endüstri Mühendisi                                                                               

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: