Güncel Özel Haber

Türkiye Beyazay Derneği Yalova Şubesi Başkanı Fatih Olğun İle Söyleşi

Yalova’daki Dernek Başkanlarımızı ve Derneklerimizi Kamuoyunun gözleri önüne serdiğimiz Yazı dizimizin bu haftaki konuğu Türkiye Beyazay Derneği Yalova Şubesi Başkanı Sayın Fatih Olğun oldu.

Türkiye Beyazay Derneği Yalova Şubesi Başkanı Fatih Olğun ”16 Yıldır Yalova’dayım ve bu camianın içerisindeyim . Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir okulda öğretmenlik yapmaktayım. Evliyim , Üç Kızım var. 42 Yaşındayım. Yalova’nın bir evladı oldum. Sivil toplum kuruluşlarının içindeki insan sayısı az olduğu için tabi işimiz zor ama severek gönüllük ile yapıyorum.

Öğretmenlik yaptığım okulumda da temizlik ve hijyen ürünleri de yaptık. Türkiye de bulunan okullar arasında 38’ci sıraya yerleştik. Türkiye Beyazay Derneği Yalova Şubesi 1982 Yılında bir grup görme engelli üniversiteli kardeşlerimiz tarafından kurulmuştur. 1992 Yılında da şu an genel Başkanlığımızı yapan Lokman Ayva’nın çalışmaları ile dernek statüsü kazanmıştır. Daha önce sadece görme engellilere hitap ederken şu an da bütün engelli gruplarında faaliyetlerde bulunmaktayız. ”

Sanatsal Bir Alan Seçmişsek Sportif Faaliyetlerde Arasına Mutlaka Katıyoruz

Türkiye Beyazay Derneği Yalova Şubesi Başkanı Fatih Olğun söyleşimizin devamında projelerinden şöyle bahsetti”2017 Yıkından itibaren projeler yazmaya ve gerçekleştirmeye çalışıyoruz. İlk projemizi Gençlik ve Spor Bakanlığına 2016 Yılında ”Milletine sevda ile atan yürekler ”adı ile bir proje yazmıştık. 15 Engelli kardeşimizin bir tiyatro oyunuyla milli bilinç oluşturmak adına ortaya koyduğu bir projeydi. 6 Aylık eğitim süreçlerinden sonra bu tiyatro oyunu 17 Okulda gösterime ve aynı zamanda 3 farklı merkezde de yine halkımızın takdirine sunuldu. Bu projemizle 22 Bin civarı kişiye ulaştık. İlk projemizle deneyimimiz ve kendimize güvenimizde artmış oldu.

Yine Gençlik ve Spor Bakanlığına 2.’ci Projemiz ”Hayata Dostluk eli uzat Farksız yaşa ”İsimli sanatsal bir proje sunduk. Sunduğumuz projelerin bir farklı özelliği de vardı. Biz sanat ve spor ‘un özellikle rehabilitasyon açısından bir araya getirdik ve harmanladık. Bu engelli gençler için daha olumlu etkiler olduğunu gördük.

Bu 3 Projemizde 40’a yakın engelli gencimizin %50’sinden fazlası işe yerleştirildi

Sanatsal bir alan seçmişsek sportif faaliyetlerde arasına mutlaka katıyoruz. ‘Hayata Dostluk eli uzat Farksız yaşa ”İsimli sanatsal projemizde 15 engelli gencimiz el sanatları kurslarında 6,5 ay boyunca eğitim gördüler. Bir çok ürün elde ettiler. Bunları sergiledik. İlimizin engellilere bakış acısı ve engelli gençlerimizin sanata bakış açısı değişti. Bu projemizde de 16Bin civarında kişiye ulaştık.

Her projede ileriye giden bir yapımız oldu. İçişleri Bakanlığına ”Ben Var’ım Spor ve Mesleki Eğitimlerle Hayata Tutunuyorum” diye bir hafta sonra bitecek olan bir proje sunduk. Bu projemizde de 20’ye yakın engelli gencimiz Ahşap , seramik ve kukul taşı üzerine eğitim almalarını o alanda kendilerine yetebilecek ilerleyen zamanda da kendi geçimlerini kazanabilecekleri bir meslek dalında eğitim görerek yetişmelerini sağlamaya çalıştık. Bu 3 Projemizde 40’a yakın engelli gencimizin %50’sinden fazlası işe yerleştirildi. Böyle bir avantajı oldu. İstihdam sağlamak açısından da güzel oldu.

İŞKUR Çalışma Bakanlığımıza bir proje sunduk. Bu projemizde ”Engelsiz Tarım” üzerine bir çalışma yapalım dedik. Ne yapabiliriz ? Tıbbı Aromatik Bitki Üretelim dedik ve geçen hafta imzalarını attık. Yakında da başlayacağız. ” dedi.

Ayrıltılı Haber Linki : https://youtu.be/FXzgXq6r_sA

.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: