Güncel Siyaset

TEK KELİME İLE BECERİKSİZLİK

AK Parti İl Başkanı Muğlim Bağatar, AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı ve Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, Yalova Milletvekili Meliha Akyol, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, Basın ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Hüseyin İshak ve Gençlik Kolları Başkanı Fatih Şahin’in katıldığı kahvaltılı program yapıldı.

Yalova Belediyesi binasının depremsellik durumu?
YTSO Başkanı ve odalar belediyeyi ziyaret ederek belediye binasını il dışına taşıyalım önerisi sundular. Bu konuyla ilgili AK Parti’nin bakış açısı nedir?

Meliha Akyol, “Ben ayıplıyorum. Ben de bu dönemden önce meclis üyesiydim. Binanın statik açıdan tehlikeli olduğu zaten biliniyordu. Becerip, bir belediye binası yapamadılar. Bizim hiçbir AK Partili bir belediye CHP’nin kapısını çalmıyor gelin yapın diye. Beceriksizlik, başka bir şey değil” dedi.

Basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan İl Başkanı Muğlim Bağatar, “Bizler YTSO ile bir yerel yönetimler şurası düzenlemiştik. Yalova’nın kalkınabilmesi için iki ana istikamet tespit ettik. Bunlardan bir tanesi Yalova’nın turizm potansiyelini geliştirmek ve ikincisi de Yalova Üniversitesi’nin geliştirilmesi olmuştu. Bu bağlamda rektörümüzle, YTSO başkanlığımızla hep birlikte Yalova Üniversitesi’ni nasıl kalkındırabiliriz diye bunun gayreti içerisindeyiz. 2023 yılına kadar kademeli olarak üniversitenin kalitesini ve öğrenci sayısını artırmak için çalışma yapıyoruz. Hal böyleyken, üniversiteyi kalkındırmaya çalışırken mevcut üniversitenin meslek yüksek okulu binasının boşaltıp belediyenin oraya taşınması yanlış bir formül. Belediye başkanı bizleri de davet etti. Vali, rektör, CHP’nin milletvekili de vardı. Bizim öncelikli tavsiyemiz; elinizdeki tüm alternatifleri değerlendirin dedik. Sizin bir çözüm bulmanız lazım. Belediye başkanı bugün bizden olsaydı biz çok kolay gereğini yapardık. Yalova Belediyesi ısrarla çözüm üretmek yerine çözümsüzlük üretiyor. Elimizde başka alternatif yok gibi davranıyor. Belediye başkanı öncelikle konuyu belediye meclisine getirdi. Yalova Üniversitesi ile Yalova Belediyesi arasındaki protokolü iptal etmek istedi. Ben de telefonla görüştüm. Bu şekilde teklif gelirse mecliste bunu reddederiz dedik. Rektör hocayla konuyu istişare edin, diğer yolları deneyin, hiçbir başka çözüm yolu bulunamazsa orta yolu buluruz dedik. Ben inanıyorum ki iyi araştırılsa, koskoca Yalova Belediyesi’nin bina yapacak arsasının olmaması, 12 milyon TL Özel Kalem harcaması varken 10-15 milyon TL’ye bir bina yapamaması büyük bir beceriksizlik. İnşallah üniversite öğrencilerine zarar vermeden bu süreç sancısız bir şekilde çözülecektir. Bizim bakış açımız şu; olası bir deprem durumunda belediyede çalışan insanlar da bizim insanlarımız. Hiç kimsenin mağdur olmaması için biz yapıcı bir tavır alınmasından yanayız.

Büyükgümüş, “Burada meclis çoğunluğu bizde. Başkanlık CHP’de. Tam bir dayanışma ile bu sürecin sonlandırılması lazım. STK’ların bu sürece dahil olması, belediye binası taşınsa da Yalova’nın kent yapısına kent kimliğine uygun bir özel çalışmaya özel planlamaya ihtiyaç var. Yalova’da kitle örgütlerinin de bu sürece dahil olması ve fikirlerini ifade etmesi bence de çok değerli. Biz burada güzel ayakları yere basan ciddi planlama yapılırsa hep beraber bunu hayata geçirirsek, gerek mecliste gerek diğer süreçlerde elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

Milletvekili Büyükgümüş, “Gazeteciler gününüzü kutluyorum. Demokratik bir toplumun olmazsa olmazı. Türkiye’de demokratik yaşantının en önemli parçası olduğunuzu düşünüyorum. Hizmetlerin gelişmesi için elimizden gelen çalışmayı ortaya koyuyoruz” dedi.

2019 yılında yapılan belediye hizmetlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bağatar, “Maalesef üzücü buluyoruz. Belediyenin bütçesine baktığımızda yapılabilecek şeyler oldukça fazla. Bizim belediye sadece çöpleri topluyor, maaşları da verebilirsem çok şükür diyor. Bu yüzden ben kesinlikle Yalova Belediyesi’nin geri gittiğine kanaatindeyim. Şehirler de diğer canlılar gibi zamanla yaşlanıyorlar. Şehrimizde yapılması gereken temel gereksinimler ve bakım ihtiyaçları var. Gerekli bakım ve yenilemeler yapılmazsa, elinde sonunda arıza verecektir, iş göremez hale gelecektir. Yalova Belediyesi’ni bu konuda yetersiz görüyoruz. Sürekli paramız yok diyorlar. Demek ki süreci iyi idare edemiyorlar maalesef” dedi.

Bunlarada Gözat

1 Yorum

Avatar
Pervin Poyrazoğlu Ocak 13, 2020 at 2:33 pm

Beceriksizlik değil..ne yapalım yalova ya aksaray mı yapalım. .Vefa başkan saltanat peşinde değil ..onun yönetimi gayet iyi ..Biz memnunuz. .sizin baştakiler chp idarelerine cimri akepe idarelerine bol keseden dağıtıyor. .ülke zaten sizin boş beleş para saçmalarınız ile bu hale geldi. .ya biz şu İmamoğlu nu bi başa geçirelim de tez zamanda

Cevapla

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: