Güncel

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı 23 Kasım 2019 Tarihinde Ankara’da Yapılacak

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik ve Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Uygulama Esasları kapsamında: 2019 yılı ikinci Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı 23 KASIM 2019 tarihinde Ankara İlinde Gazi Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (GAZİSEM) tarafından belirlenen yerlerde düzenlenecek. Ek-2’de yer alan sınav takvimine göre belirtilen sınav ücretini yatırmayanlar sınava başvuramayacak.

Aday tarafından Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı başvurusunun yapılacağı link adresi (e-devlet şifresi ile girilecektir) ve sistemin kullanılışı ile ilgili rehberEk-2’de belirtilen tarihten sistem başvurusundan önce www.tarimorman.gov.tr ve https://egitim.tarimorman.gov.tr/utem internet adreslerinde yayınlanacak olup, sistem bu tarihler arasında kullanıma açılacak.

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Uygulama Esaslarının 7’nci maddesi hükümleri doğrultusunda Sınava Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ayrıca lise, ön lisans ve lisans düzeyinde tarımsal alanda mezun olmuş kişiler müracaat edebilecek.

Sınav Ek 1’de yer alan konuları içeren 100 sorudan oluşan çoktan seçmeli test usulüne göre yapılacaktır. Söz konusu sınav beş şıklı, 100 puan üzerinden değerlendirilecek olup, geçme notu 70′ dir. Sınava hazırlanmak amacıyla kullanılabilecek kaynak kitap Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi (UTEM)’den temin edilebilir.

Ek 2: Sınav başvuru takvimi ve işleyişi

Sınavı kazanan adaylar, Ek-3’te belirtilen belgeler ile birlikte 25 Aralık 2019 – 27 Ocak 2020 tarihleri arasında İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine ve kamu merkez birimlerinde görevli kişiler Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi Müdürlüğü(UTEM)’ne evraklarını şahsen getirmeleri gerekiyor.

Ek 3: Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavında Başarılı olan adaylardan İstenen Evraklar

Ek 4: Sertifikalar ve Uzmanlık hakkında bilgi

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik kapsamında geçerli tarım yayımcısı/danışmanı sertifikası olduğu halde sınava başvuran veya bu Yönetmeliğin 28 inci Maddesi kapsamında tarım yayımcısı/danışmanı sertifikası iptal edilen kişilerin başvuruları kabul edilmeyecek ve sınav ücretleri GAZİSEM ile yapılan protokol gereği iade edilmeyecek.

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı başvurusunda bulunan aday, sistem üzerinden başvurusunu yaptıktan sonra Ek-2’de yer alan başvuru süreleri içerisinde başvurusunun onaylanıp onaylanmadığını kontrol etmeli, ret edilmiş ise aşağıdaki durumlara göre başvurusunu güncellemeleri gerekiyor.

1-Diploma bölümü Tarım Danışmanlığına uygun olmadığından reddedilmiştir.(Kesin Ret) 2-Diploma noksan veya hatalı.(Güncellenmesi gerekir.) 2-Diploma bölümü ile talep edilen sertifika bölümü uyumsuz.(Güncellenmesi gerekir.) 3-Sgk belgesi ve görev belgesi noksan veya hatalı.(Güncellenmesi gerekir.)

Aday, sisteme girdiği bilgilerden ve sınavı kazandığı takdirde Ek 3’te istenen belgelerin doğruluğundan ve varlığından sorumludur. Sınav uygulama esaslarının 14 Maddesine göre sınava katılanlardan sertifika alma niteliklerine sahip olmadıkları sonradan anlaşılanların sınavları geçersiz sayılarak, haklarında sınava dayalı olarak yapılmış olan tüm işlemler iptal edilecek. Bu durumda olanlar hiçbir hak talebinde bulunamayacak.

Sınav başvurusunda karşılaşılan beklenmedik sorunlar ile ilgili illerden başvuranlar için İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine ve merkez birimlerinde görevli kişiler için ise Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi Müdürlüğü(UTEM)’ne başvurulacak.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: