Köşe Yazıları

TARAFSIZLIĞIN ENGEBELİ YOLU

Yalova’nın eski dostlarına ithaf olsun bu köşe yazım. Bu hafta ne yazacağım derdine düşmedim. Fakat o kadar çok konu birikince nereden başlasam diye düşündüm.

Zaman kısa ve biz sanırım günden bir gün daha aldık. Hani şu yaş kemale ermeden diye bir deyim var ya işte o deyim gerçekleşmeden bir an evvel işleri yoluna hayırları da kendi hesabımıza çevirmenin zamanıdır. Bu hafta basının bir bölümü için nereden tutsak da bize bulaşmasa tarzında bir hafta geçiriyoruz. Bu güne kadar tarafsızlığımıza karşı ne söz ne yazı yazmamak adına sesimizi soluğumuzu çıkarmamış olsak da bizimde sessizliğimizi kullanıp bunlardan bir cacık olmaz kisvesinde bulunan arkadaşlarımızı da ne duruma düşeceğini merakla bekliyoruz.

Şimdi biraz Yalovamızın havasından suyundan bahsedelim. Bilirsiniz Yalovanın yeşili mavisi çok meşhurdur. Deniz kenarlarında oturmak çayını yudumlamak, yudumlarken de denizin sesi ile dalıp eski yıllara ufak bir kaçamak yapmak. Bunların hepsi geçen sene böyleydi. Şimdi hadi maskenin bir bölümünü aç da gör neler oluyor. Başımızın belası 2020 senesinin bize cillop gibi sunduğu bir salgın var. Bu salgın hastalık hani çok umursamayan arkadaşlarıma ve kardeşlerime dipnotu mu birazdan düşeceğim siz takipte kalın. Güzelim anılarımız bir çırpıda covit19’a teslim. Sahilde dolaşırken siz maske taksanız . Karşınızdan gelen genç grubu takmıyor. Hatta söyleyince sizinle tartışıyor. Mesafeye uyulmuyor. Dezanfektan kullanımı sıfır. Kimse kimseye bu konuda da saygısı yok.

Uyarılara kulak asmıyoruz. İnsan , en yakınından görmedikçe anlamazmış. Yalova da Covit19 hasta sayının gün geçtikçe yoğun şekilde arttığını söyleniliyor. Bunu da es geçtiğiniz maskemi sağ koluma mı yada sol koluma mı taksam yoksa parfüm sıksam daha iyi gelecek gibi mi ? Devlet açıklasa bu kadar çıkmaz demek gibi… Ya devlet ne yapsın sen anlamıyor isen sayı verse sen maskeni takacak mısın? Kolonya yada dezenfektan yerine parfüm sıkmayı durduracak mısın? Herkese laf etmek basit de sen kurallara uyacak mısın ?

Bir de STK’lara gelelim. Her geçen gün dernekleşmeye giden arkadaşlar var. Aslında güzel bir yapılanma diye düşünüyorum. Bir de alt yapınız projeleriniz işsizlik ve yapılandırma para kazandırma gibi düşüncelere de yer verse harika olurdu. Etkinlikleriniz ziyaret , Plaket verme , Çiçek götürme, tanışma , seminer düzenleme gibi olmasa da biraz Yalovalı işsizlere nasıl bir alt yapı sunarak bir proje hazırlayarak , sadece bugün geçerli olmayan gelecekte de Yalovalılara destek sağlayacak projeler hazırlasanız daha güzel olmaz mıydı diyorum.

Bu salgından bir çok esnaf gibi derneklerde etkilendi . Dernekler hakkında yazılar yazılıyor. Yanlış bir hareketini gözleyen karşıt düşünceli insanlar nereden ne bulsak da bu derneği yıksak diyorlar da olmuyor be güzel kardeşim. Bir çok dernek kendi yağında kavrularak yürümeye çalışıyor. Bazı dernekler gibi çay partileri düzenlemiyor. Eşini dostunu yemeklere götürmüyor meselaa…

Bu güne kadar derneklerin elinden tutmamış, gidip ziyarette bulunmamış, bir yazısını dahi okumamış söylevden başka bir şey yapmamış kişiler gelip de yardımlaşma derneklerine laf etmesinler. İlk önce iki elini yanlarına koy bakalım. Bir de ayna ya dön bak bakalım , sen bu güne kadar tek dernek harici yandaşlık yapmadan yardım dernekleri hakkında ne yazı yazdın?

Bugün bir çok konu üzerinde yazacağım demiştim. Kendime verdiğim sözü tuttum. Yandaşlık dediğimiz durum ne kötü , her iki taraftan düşünmek ne zor. Bugün kendimizle ilgili de yazmak da zor yanlışlarımız olmasın diye 2 kere düşünüp 9 boğum yutkunuyorsak, yazmak içinde 40 defa silip başa dönüyor isek şimdi durun bakalım. İlk önce empati yapıp öyle yazalım. Sağımızdan solumuza dönecek vaktimiz yoksa yaşımız ilerleyip kıymetini bilmek için kendimizi düşünmüyor isek yapacağımız bir şey kalmamış demektir.

Başkalarının yanlışlarını ört bas ederek kendinizi birinci sırada görmenin de diğer tarafa faydası yoktur. Bugün doğruları bir kefeye yanlışları da diğer kefeye koyarak , vicdanınızı para yükümlülüğü altında satıyorsanız. Siz insanlığınızı çoktan kaybetmişsinizdir.

İnsan olmak yolunda tarafsızlık mücadelesi veren bu yazıyı okuyan tüm takipçilerimize hayırlı huzurlu sağlıklı günler dilerim.

Sürçülisan ettim ise affola…

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: