Güncel

SUGÖREN KÖYÜNDE BUDAMA EĞİTİMİ YAPILDI

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından merkeze bağlı Sugören’li çiftçilere meyve ağaçlarında uygulamalı budama eğitimi düzenledi.

İl Müdürlüğü teknik personelleri ile Sugören köyünden meyve yetiştiricilerinin katıldığı uygulamalı budama eğitiminde, Budama Uzmanı Ziraat Teknikeri Tahsin Aydemir tarafından genel bir konu anlatımı yapıldıktan sonra meyve ağaçlarının dikim budaması, ilk yıl budaması, yetişkin ağaç budaması, meyve ağaçlarının tür ve şekillerine göre değişik taçlandırma şekilleri uygulamalı olarak gösterildi.

Budamanın sadece kesmek olmadığı, her bitki türünün gözlerinin iyi bilinmesi gerektiği, budama ile güneş ışığının ağacın mümkün olduğunca her bölgesine eşit dağılımının sağlanması gerektiği, başka bir deyişle budamanın bir ışık yönetimi olduğu, bitkilerin güneş enerjisini kimyasal enerjiye dönüştüren fabrikalar olduğu vurgulandı.

Ayrıca budamanın verime etki eden en önemli faktörlerden biri olduğu,kimyasal mücadelede başarının bahçede zamanında yapılan kültürel önlemlerden budama ile doğrudan ilişkili olduğu üzerinde duruldu.

Çiftçilerin sahadaki yoğun ilgisiyle devam eden budama çalışmaları sorulan tüm soruların cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: