Güncel

Sugören Köyü de Afetlerde Bireyler İçin Güvenli Yaşam Eğitimi Aldı

Güneyköy’den sonra Sugören Köyün de de afetlerde bireyler için güvenli yaşam eğitimi verildi.

Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği Başkanı Sabri Karaçam” Hazırlanan eğitimler ile halkımızın birey ve kurum/kuruluş düzeyinde afetlere hazırlık kapasitesi artırılabilecek ve olası bir afet ve acil durum karşısında mevcut müdahale kapasitesini harekete geçirerek kendi kendine yardım etme becerisini destekleyecektir ” dedi.

Yine bu kapsamda Güneyköy Muhtarlığı organizasyonuyla Köy Halkına Bireylere yönelik Afet Bilinç Eğitimleri verildi.

MAG-DER “İlk hedefimiz halkı bilinçlendirmek. Afete hazırlık ve afet anında göstermeleri gereken davranış şekilleri açısından bilgilendirmektir. İsteyen ailelere, topluluklara gidip yerinde temel afet eğitimi veriyoruz. Eğitimlere katılanlara Afet Bilinç eğitimlerine katılım belgesi verilmektedir.”

AFETE HAZIRLIK KÜÇÜK ADIMLARDAN OLUŞUR

Yalova Mag-Der Yönetim Kurulu başkanı Sabri Karaçam” Afete hazırlık, herkesin kolaylıkla atabileceği ve atması gereken bir seri küçük adımın toplamından başka bir şey değildir. Hazırlık bir gecede yapılmaz ve asla tamamlanmaz. Ama atılan her küçük adım önemlidir.

2020 Yılı içerisinde Bireyler için güvenli yaşam eğitimiyle eğitim görmüş insan sayısını yükseltmek istiyoruz. Bunun için çalışmalarımızı devam edeceğiz. Sivil toplum örgütlerine okullarda Öğretmen ve Öğrencilere bu eğitimler kesintisiz bir şekilde verilecektir. Hedefimiz Yalova da tüm vatandaşlarımızın bu eğitimden geçmesidir.

Eğitimlerde Mag yapılanmasıyla ilgili bilgiler verilmektedir. Eğitimlerde Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği’nin Yalova örgütlenmesinin nasıl oluştuğu, derneğin amaçları, çalışma prensipleri, derneğe nasıl gönüllü olunabileceği, Derneğin çalışmalarının sosyal hizmet boyutu üzerinde bilgileri verildi. Bu Eğitimde gönüllü çalışabilecek Arama Kurtarma Eğitimi alacak isimler belirlendi. 2. aşamada gönüllü çalışacak ve Arama Kurtarma Eğitimi alacaklara 36 saat’lik MAG Eğitimleri verilecek.

Amacımız şu Olası Marmara Depreminde Güneyköy ve Sugören MAG ekipleri Yalova merkezde hasarlı bölgelere sevk edilerek Merkezdeki Mag’lara destek vereceklerdir. Sugören Muhtarımız Musa TORLAK’a ve azalarına, Sugörenli MAG arkadaşımız Yusuf Deniz İnan’a, Eğitimlere katılan Vatandaşlarımıza MAG Eğitmenlerine duyarlılıklarından dolayı teşekkür ederiz”dedi.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: