Güncel

SUAT PARILDAR YALOVA’LI KADIN ÇİFTÇİLERİN GÜNÜNÜ KUTLADI

İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımlayarak Yalova’lı kadın çiftçilerin gününü kutladı.

Suat Parıldar mesajında, Dünyada tarımsal iş gücünün yaklaşık yüzde 40’nı kadınlar oluşturmaktadır. Türkiye’de ise toplam istihdam içinde kadının payı yaklaşık yüzde 31 iken, tarımda bu oran yüzde 45’i bulmakta. Ülkemizde tarımsal üretimin ve kırsal hayatın sürekliliğinin sağlanmasında en önemli rolü çiftçi kadınlar oynamaktadır. Bu nedenle kadın çiftçilerimize yönelik faaliyetlerin çok büyük önem taşıdığını biliyoruz.

Kadın çiftçilerimizin desteklerimizden daha fazla faydalanması adına da pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, proje sahibinin kadın çiftçi olması veya kadın çiftçi tarımsal amaçlı kooperatif ve birlik üyesi olması durumlarında artı puan veriliyor. Yine bir Avrupa Birliği hibe programlarında kadın yatırımcılara hibe sıralamasında ilave puan veriliyor. Hayvancılık yatırımları için ek 10 puan, işleme ve pazarlama yatırımları için ek 5 puan, çiftlik faaliyetleri kapsamındaki yatırımlarda ek15 puan sağlanıyor. 2016-2019 yılları arasında uyguladığımız Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı’nın yüzde 62’si kadın çiftçilerden oluştu. Program kapsamında ilimizde hayata geçirdiğimiz 368 projenin 227 adedi Kadın Çiftçilerimize uygulanmıştır.

2014 yılında Türkiye’de ilk kez başlatılan “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi ”Programı ile İŞKUR ve KOSGEB işbirliğiyle 72 saat süreli ‘Uygulamalı Girişimcilik’ eğitimleri alarak sertifika sahibi oldular. Bu program ile kadınlarımız hayallerini gerçekleştirme fırsatı buldu.

Ayrıca Kadın Kooperatiflerinin güçlendirilmesi, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, kurumsalkapasiteleriningeliştirilmesivegörünürlüklerininarttırılmasıamacıylaKadınkooperatiflerimize desteklerimiz devam etmektedir.

Tarlasında, bahçesinde, gece gündüz demeden çalışarak ailesine, evine ve ülkemize üretimle destek veren kadın çiftçilerimizin başarısına olan inancımız ile “15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü”nüzü kutluyorum. Siz Varsınız ki, Biz Varız! ”dedi.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: