Köşe Yazıları

Sosyal Medya Adına Susmuyorum

Uzun zaman oldu elime kağıt kalemi almayalı … Yazdığım köşe yazıları 60’ı geçmiş ne çok Yalova anılarım varmış . Bu hafta size söz verdiğim gibi susmayacağım isimli köşe yazımla başlıyorum .

Ben konuşursam ne olur demeyeceğim hani şu bazılarının ağzını kapatıp da sosyal medyada benzeterek anlattıkları kinayeli yazılar gibi pek olmayacak. Benim anlatacaklarımda sadece isim olmayacak ama siz anlayacaksınız. Hadi başlayalım …

Yalova yeşile ve maviye aşık olduğumuz sahilinde stres attığımız dostlarımızla bir arada simit ve çay içtiğimiz martıların sesleriyle bizim dediğimiz Yalova … Masal gibi geldi değil mi bana da artık masal gibi geliyor. Mülteci misafirlerimizin Yalova da ki izlenimlerini öğreneceğim bu hafta hani biz onlar için nefret duyguları hissediyoruz ya bakalım onlar ne kadar mutlu ve ne kadar huzurlu …

Yalova da herkesin diz boyu sorunları var aslında ama tek bildikleri birbirlerinin kuyusunu kazmak. Hele bir de şu sosyal medya iyi ki var kimin profiline baksam herkes bir x kişiye veryansın ediyor. Yazık git yüzüne söyle be adam ne var sosyal medyada yaz yaz dur ne işe yarayacak. O adam ne bilecek senin ona olan nefretini küskünlüğünü kızgınlığını git yüzüne söyle ben sana bu yada şu sebepten kızdım küstüm nefret ettim . Bırakın sosyal medya haber alma ve sevgi dağıtma bilgi ulaştırma yeri olmaya devam etsin. Gerçek hayatta mutlu olamıyoruz bilgi alamıyoruz bari sosyal medyada haberdar olalım .

Gerçek hayatımızda bize selam vermekte çekinen arkadaşlar bakıyorum da sosyal medyadan mesaj atıyor beğeni atıyor. Elimizde telefonlar sadece instagram ve facebook ile iletişim kuruluyor. Bir de yeni moda olmuş . Sosyal medyada randevu verelim bir gün ayarlayalım buluşma günü yapalım. Ya sen benim kaç senelik arkadaşımsın ara sor ne var gün verelim buluşalım. Sosyal medya işte adı üstünde illa randevu buradan alınacak ….

Yalova’mızın üniversiteli gençleri hayırlısı olsun başarılarınız daim olsun . Öğrencilerimizi unutmadık. Ben unutmuyorum da hani bazı dernekler unuttu sanırım. Burs verecekler vardı ve bir de yırt için destek verecekler. Şimdi benim merak ettiğim bir konu var aslında yönetmelik bazı öğrencilere destek veremiyor. Mesela Yalova da ikamet edip Yalova ili dışında okuyan öğrencilerin vay haline diyebilirim. Yalova da üniversite kazandıysanız derneklerin bazıları size destek verebiliyor . Ama Yalova dışında okuyan öğrenciler aynı derneğin okuduğunuz ildeki temsilcileri ile görüşmeniz gerekiyor. Ayrıca yine teksiniz kendiniz görüşüp işinizi kendiniz halletmelisiniz. Buradaki o başvurmaya çalıştığınız dernek size yardımcı olamıyor… Maalesef ….

Gerekçe ise şu Yalova da okuyan öğrenci bunların etkinlik ve toplantı çalışmalarına rahatça katılabilir ama Yalova dışındaki öğrenci katılamaz . Tüzük ve yönetmelik böyle diyormuş… Bunları nasıl mı biliyorum. Geçen sene birebir gidip sorduğum için …

Bazı basından olan arkadaşım çocuğu için nasıl oluyor ise gönül dostlarından yardım istiyor. Kyk’dan yurt ayarlanılıyor ve gidiyor bu arkadaşın kızı ben sorduğumda hani bazı yetkililere mümkün değil yardım diye bir şey yok . Çekilişle ve sıralama ile alınıyor diyorlar. Eee şimdi ben mi yanlış okuyorum yoksa bu arkadaş prestijini mi artırmak için yalan söylüyor. Sosyal medya sen nelere kadirsin.

Yanlılar yandaşlar ne ararsanız var. Yalova öyle bir hal almış ki sormayın. Tam oturup iki çift laf edelim diyoruz. Dedikodu alıp başını gidiyor. Siyasiler neredeyse birbirini boğazlayacak . Bir birlerine her gün sosyal medya çatısı altından hafif hafif bıçak sırtı gösteriyorlar. Hayırdır ya babanızın malı mı Yalova ?

Bir çay içmek bugün 3 Tl olduysa bence hiç konuşmayın susun. Yalova da bir yerin elektriği kesilince Yalovayı pis sular götürecekse suçlusu yine hepiniz siniz. Bir birinizi suçlamak yerine zararın neresinden dönsek kardır diyerek neler yapabiliriz diyerek olumlu olmaya çalışacağınıza herkes kenara çekilip suçlamaya çalışıyor. Şimdi ben bunu yazıyorum ya topun bir ağız tarafına da beni alırlar belli mi olur ?

Halk ne düşüneceğini bilemiyor aslında herkes geçim sıkıntısında evine ne götürecek günü nasıl kapatacak onu düşünüyor. Eski huzur kalmadı . Keşke hiç büyümeseydik bile diyenleri görüyorum.

Geçen gün Balıkçılara gittim. Maşallah çay olmuş 2 Tl Su olmuş 1 TL yazık ya bir Balıkçılarımız vardı diyen bir amca geldiği gibi çıktı gitti.

Eski esnaflar siz Yalovalı’ya işte bunu yapıyorsunuz. Şimdi dediklerinizi duyar gibi oluyorum. Hayat pahalı evet haklısınız da insanlıkta mı pahalı ….

Öyle doluyum ki aslında yazdıkça yazasım geliyor da bende konu bitmez yine yazarım size haftaya yine belki burada görüşürüz. Hayat bu bize ne zaman ne göstereceği belli olmuyor. Ölümlü dünya bugün varız yarın yokuz kim bilebilir…

Hepinize mutlu huzurlu sağlıklı ve bol bereketli haftalar diliyorum. İnsanlığımıza sahip çıkacağımız yeni haftaya merhaba ….

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: