Güncel

Sit Alanı Höyük Tepesinde Doğa Katliamı

Yalova Valiliğince  geçtiğimiz yıllarda mesire alanına dönüştürülen ve Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunca tescili yapılan, SİT alanı Sugören Höyüktepe’de başlayan yapılaşmalar Sugören’lileri ve doğa severleri endişelendiriyor.

Samanlı Dağları tepelerinde, doğa harikası Höyüktepe Sit alanı yanı başında  142/5 tarla vasfında arazide kanunsuz yapılanma devam ediyor.

Edinilen bilgiye göre, usulsüz olarak alınan yapı kayıt belgelerine dayanarak devam eden irili ufaklı inşaatlar hız kesmeden devam ediyor. Bu durum, kişilerin ne kadar kanun tanımaz olduklarını göstermektedir.

Son günlerde bölgede giderek artan yapılaşmalar, başta Sugören halkı olmak üzere, çevreciler ve doğa severlerden büyük tepki aldı. Burada devam eden yapılaşmayla birlikte Höyüktepe’nin kısa süre içinde tepe olma vasfını ve özelliğini yitirdiği öne sürüldü.

Yeşil-Mavi Turizm Seyir Yolu güzergâhında bulunan Sugören Köyündeki Höyüktepe ‘den  hem Yalova sahilinin ve denizinin güzelliğini, hem de İznik Gölünün büyüleyici atmosferi görülebiliyor.

Höyük Tepe, son yıllarda, foto safari ve seyir noktası olarak en çok beğeni toplayan bölgelerden biri haline gelmiş, doğa severlerin yeni gözdesi olmuştu.Sugören Köyüne 3 Km mesafede bulunan Höyük Tepe,  600 m rakımlı ve üzeri küçük ölçekli otsu bitkilerle kaplı bir tepedir. Tepe noktasından doğu yönde İznik Gölü, batı yönde ise Marmara denizi görülmektedir.

Höyük tepe olarak adlandırılmasına rağmen doğu yönde çevresindeki arazi yapısı ile farklılık göstermesi nedeniyle Tümülüs olabilme ihtimaline karşı Sit potansiyelinin irdelenmesi için Arkeolojik amaçlı Jeofizik araştırma yapılarak SİT alanı ilan edilmiş ve   Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna başvurusu Valilikçe yapılarak tescil edilmişti.

Höyüktepe geçtiğimiz yıllarda, ,MÖ 3000’li yıllara ait olduğu sanılan ve Bitinya Uygarlığı’nın izlerini taşıyan eski bir Tümülüs (mezar ya da mezarlık içeren, toprak yığılarak oluşturulmuş tepecik), seyir tepesine dönüştürülerek turizme kazandırılmış.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: