Güncel

Selimandıra Deresi Islah Problemi Çözülüyor

Yalova Belediyesi imar sınırları içerisinde yer alan Selimandıra (Samanlı) Deresi nedeniyle uzun yıllardır yaşanan yapı ruhsatı problemi çözüme kavuşuyor. Yalova Belediyesiyle DSİ 1 Bölge Müdürlüğü arasında yapılan görüşmeler sonrasında 2018 yılında başlanan ancak muhtelif sebepler nedeniyle yarım kalan ıslah çalışmaları yeniden start alıyor. Yapılacak çalışma kapsamında sadece Selimandıra Deresi ıslahı gerçekleştirilmeyecek aynı zaman da çevre düzenlemesi ve gezi yolları da yapılacak.

2016 yılında DSİ’den alınan ‘’yeni’’ taşkın saha verilerine göre, Yalova Belediyesi imarlı sahalarının bir kısmında ruhsatlar durdurulmuş ve dere ıslahları tamamlanmadan ruhsat verilemeyeceği beyan edilmişti. O gün itibariyle DSİ Bölge Müdürlüğüyle sık görüşmeler yapılmıştı. Merkez imarlı sahaları ilgilendiren derelerimizden biri olan Selimandıra Deresinde 2018 yılında ıslah çalışması başlamış ancak muhtelif sebeplerden yarım kalmış idi.

Islah Çalışması En Kısa Sürede Tamamlanacak

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman tarafından mevcut durumun çözülmesi amacıyla görevlendirilen Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Baş, DSİ 1.Bölge Müdürü Hayati Çelenk ile Bursa’da bir araya geldi. Yalova için önemli bir adımın daha atıldığını belirten Başkan Yardımcısı Baş; “Belediye Başkanımız Sayın Vefa Salman’ın bu bölge halkının sorununun çözülmesi için vermiş olduğu talimat doğrultusunda görüşmelerimizi ivedilikle başlattık.Sorumluluk DSİ. 1.Bölge Müdürlüğü’ne ait olmasına rağmen Bölge Müdürümüz Hayati Çelenkile görüşerek Yalova Belediyesi olarak üzerimize düşeni yapmak üzere anlaştık. Sınırlarımız içerisindeki ıslahı en kısa sürede tamamlamayı hedefliyoruz. Bu vesileyle Samanlı Bölgesindeki yeni yönetmelik sonrası ortaya çıkan ruhsat sorunu çözülecek. Aynı zamanda daralma içerisinde olan müteahhitlik sektörüne yeni bir saha açmış olacağız’’ dedi.

Islah Çalışmasıyla Birlikte Çevre Düzenlemesi ve Gezi Yolları da Yapılacak

Yalova Belediyesi sınırlarında ıslah duvarının kaldığı yerden ivedilikle başlaması için DSİ 1 Bölge Müdürü Hayati Çelenk ekiplerin bu bölgeye çekilmesi ile ilgili talimatı verdi. 2 km uzunluğundaki ıslah duvarının 1 km’si tamamlanmış ancak geri kalan kısımda imalat durmuştu.

Islahın tekrardan başlayacağı bölgedeki kanalizasyon hatlarının deplasesi ile ilgili sorumluluğun YASKİ’de olduğunu söyleyen Başkan Yardımcısı Baş; “Kanalizasyon hatlarının deplasesi ile ilgili DSİ ve Yalova Belediyesi Su Kanalizasyon Müdürlüğü olarak YASKİ’ye destek vermek kaydıyla sorunu en kısa sürede çözecek ve duvar istikametini temizleyeceğiz.Akabinde DSİ ile geliştireceğimiz ortak bir proje ile Selimandıra Deresinin kenarı ve yaz yatağı dışında gezi, yürüyüş yolları tertip edecek, yeni bir cazibe merkezi ortaya çıkaracağız.Ek olarak Kadıköy ve Samanlı bölgelerini birbirine bağlayacak muhtelif köprüleri yine Yalova Belediyesi – DSİ işbirliği ile hayata geçireceğiz” dedi.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: