Güncel Yalova Yaşam

Şehitler Anıldı

1921 tarihinde Yunan ve Ermeni çetelerinin Çınarcık Kocadere köyünde katlettiği 830 şehit tören ve dualar ile anıldı. Törenin başladığı ilkokuldan şehitliğe doğru yürüyüşe geçen katılımcılar anıta çelenk bıraktı. Burada konuşma yapan Çıkarcık Kaymakam’ı Soner Karlı 29.04.1921 tarihinde Yunan ve Ermeni çetelerinin masum yüzlerce insanı katlettiğini belirterek şunları söyledi;

“98 yıldır Avrupa’nın gözü önünde, medeniyet denen canavarın olayını anıyoruz. 830 şehit var. Kadın, çocuk, yaşlı masum insanlar bunlar. Kocadere halkı 98 yıldır bu geleneği yaşatıyor. Yaşattığımız şey şahadet mertebesinin yüceliği. Bu masum insanlar şahadetleri ile bu toprakları bize vatan ettiler. Şahadet yüce bir makamdır. Bu millet vatan söz konusu olduğu zaman teferruat demesini bilmiştir. Tarihte Çanakkale’de, Trablusgarp’ta, Galiçya’ da, Güney Doğu’da en son da 15 Temmuz’da bunu bilmiştir.”

Tören Mehteran Takımının çaldığı marşlar ve İl Müftüsü tarafından okunan dualar ile devam ederken öğrenciler tarafında okunan şiirler de ziyaretçilere okundu. Törene Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Milletvekili Özcan Özel, Çınarcık Kaymakamı Soner Kırlı, Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer, Yalova İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdür, Esenköy Belediye Başkanı Mehmet Temel, Teşvikiye Belediye Başkanı Mustafa Nurten, Koru Belediye Başkan Kamil Yaman,İl Genel Meclis Üyeleri siyasi parti il yönetimleri ve vatandaşlar ve bir çok kesimden temsilciler katıldı.

Kocadere Köyü Katliamı

Kurtuluş Savaşı’nın başladığı yıllarda Yunanlılar’ın öncelikli amacı, her zaman olduğu gibi Megalo İdea’yı yani Ege Denizi’ni bir Yunan gölüne çevirme ütopyasını gerçekleştirmekti. Trakya, Girit, Kıbrıs, Adalar gibi Batı Anadolu da, yani kuzeyde İzmit’in doğusundan, güneyde Antalya doğusuna çekilecek bir çizginin batısında kalan, içinde Yalova’nın da bulunduğu bölge, bu “Megalo İdea” hudutları içindeydi.

10 Ağustos 1920’de imzalanan Sevr Antlaşması’nın hükümlerine göre, İstanbul ve Çanakkale boğazları (Yalova da bu bölge içindeydi) İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya ve ABD’nin katıldığı, kendine özgü bayrağı ve bağımsız bütçesi bulunan bir komisyon yönetimine veriliyordu. Oysa bu bölge Megalo İdea hudutları içindeydi ve Yunanlar gözünün olduğu bu bölgeyi işgal etmek adına hain planını devreye soktu. Yöredeki Rum nüfusunun daha fazla görülmesi için hemen etkinliklere başlayan Yunanlar, hemen bu bölgedeki Rum ve Ermeni köylerine gizli ajanlar gönderdi. Buradaki Rum çeteleri örgütlediler ve Müslüman Türkler’in üzerine saldırtmaya başladılar. Yunan askerinin ve Yunan askerinin güdümündeki Rum, Ermeni ve bazı etnik ayrılıkçı çetelerinin katliamları, 2’nci İnönü Muharebesi sonrasında giderek tırmanma gösterdi.

Bu katliamlardan biri de, Yalova’nın Kocadere Beldesi’nde oldu. 24 Nisan 1921 Pazar günü, Engere Rum Köyü Muhtarı Ligori, Kocadere-i Bâlâ’ya (günümüzde Şenköy) gelerek, emniyetleri için Kocadereliler’in kendi köylerine gelmelerini önerdi.

Eğer bir miktar da para verilirse, Engere Rum Köyü’ne giden Müslüman Türkler’in gelecekleri güvence altına alınacaktı. Köylüler, Muhtar Ligori’ye inanarak Engere’ye gittiler. Ertesi gününden itibaren de, Kocadere-i Bâlâ (Şenköy) ve Kocadere-i Zîr (Kocadere) köylerinde katliamlar başladı.

BİR EVE DOLDURUP CANLI CANLI YAKTILAR

Rum çeteler, köyleri basarak soygun, gasp ve tecavüzlerde bulundular. Bu çeteler, Kocadere-i Bâlâ ve Kocadere-i Zîr köyleri halkını Yalova’ya göndereceklerini söyleyerek, iki guruba ayırdılar. Bir kısmını 6 yelkenliye bindirdiler. Kıyıdan biraz açıldıktan sonra da, ateş ederek ve bomba atarak bu yelkenlileri batırdılar ve böylece içindekileri öldürdüler. Rum çeteler, 1921 yılı Paskalyasından üç gün önce, 29 Nisan 1921 günü, geri kalan köylüleri de, Kocadere-i Zîr köyünde Bekir Çavuş’un evine doldurdular. Evi gaza bulayarak yaktılar. Kapı ve pencerelerden kaçmak isteyenleri de ateş ederek katlettiler. Olayın canlı tanıkları, yıllar sonra olayı anlatırken, 830 civarında Müslüman Türk’ün bu evde yakıldığını söylemelerine rağmen, Dahiliye Nezareti’nin tanık ifadelerinden yola çıkarak hazırladığı ve 25 Eylül 1921 tarihinde Hariciye Nezareti’ne gönderdiği raporda, bu miktar 500 kişi olarak belirlenmiş. Yine bu raporda, 500 Müslüman’ı Kocadere’de Bekir Çavuş’un evine toplayarak yakan Rum çete liderleri Vasil ve Yani’nin (diğer adı Mitro) adamlarıyla birlikte 21 Eylül 1921’de yakalanarak İngiliz asayiş kuvvetlerine teslim edildiği yazılıdır.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: