Sağlık

#SAĞLIKELİMİZDE

Özel Atakent Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr Faruk Topallar 15 Ekim Dünya El Yıkama Günü’ nedeniyle el temizliği ve el yıkama alışkanlığının önemi hakkında bilgi verdi.

Uzm Dr Faruk Topallar , günlük yaşantıda tüm ihtiyaçları karşılayan ellerin, pek çok bulaşıcı hastalık taşıyabildiğini söyledi. Temiz görünen ellerde bile hastalık yapıcı binlerce mikroorganizma bulunabileceğini aktaran Topallar , “Grip, sarılık, ishal yapan etkenler, bağırsak parazitleri eller aracılığı ile ağza, oradan da vücuda yayılır. Çocuklar, vücut dirençleri daha zayıf olduğu için daha kolayhasta olmaktadır. Özellikle tuvaletten sonra ellerin gerektiği gibi yıkanmaması, okulda çocuklar arasında yapılan silgi, kalem gibi eşyaların alışverişinde bile mikrop transferi olabilir, öksürme ve hapşırma ile bu eşyalara bulaşan hastalık yapıcı mikroplar eller aracılığıyla vücuda alınabilir” diye konuştu.

Birçok enfeksiyon hastalığının kontrolünde kişisel temizlik alışkanlıklarının çok önemli yeri bulunduğunu belirten Atakent Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr Faruk Topallar , “Hastalıklardan korunmada en iyi, en etkili ve en ucuz yöntem ise el yıkama alışkanlığıdır. Küçük yaştan itibaren el yıkama alışkanlığının geliştirilmesi ile hastalıklarla mücadele edilebilir” dedi.

Faruk Topallar , ellerin özellikle hangi durumlar sonrası yıkanması gerektiğini de şöyle açıkladı:

“Yemekten önce ve yemekten sonra, tuvaleti kullandıktan sonra, çiğ et, tavuk, balık ve yumurtaya dokunduktan sonra, bozulmuş gıda ve çöplere dokunduktan sonra, hapşırma ve öksürme sırasında,ağzın el ile kapatılması durumunda, toplu taşıma araçları, para alış verişi, ortak telefon kullanımından sonra, kedi, köpek ve diğer hayvanlarla el teması sonrası, okuldan ve işten eve geldikten sonra mutlaka doğru yöntemle eller yıkanmalıdır.”

Faruk Topallar , “Eller ılık su ile ıslatılır, sabun ellerin tüm yüzeylerine dağıtılır ve iyice köpürtülür.Bilekler, avuç içleri, parmaklar, parmak araları, el sırtı ve tırnak içleri en az 30 saniye kuvvetlice ovulur. Eller iyice durulanır. Özellikle halka açık ve toplu yerlerde tek kullanımlık havlu kağıt ile eller kurulanır. Kurulamada kullanılan kağıt havlu ile musluk kapatılır ve çöp kutusuna atılır” dedi.

El yıkamanın bulaşıcı hastalıkları önlemede koruyucu tedbirlerin başında geldiğini , kolay ve ucuz bir yöntem olduğunu vurgulayan Topallar, # Sağlık Elimizde sloganıyla sağlıklı günler diledi.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: