Güncel

PROSTAT KANSERİ VE İYİ HUYLU PROSTAT BÜYÜMESİ

Alanında başarılı çalışmaları ve operasyonları olan Özel Atakent Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Necmettin Penbegül , prostat kanseri ve iyi huylu prostat büyümesi hakkında bilgi verdi.

‘’Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biridir. Bir çok çevresel ve genetik nedene bağlı olarak gelişebilir. Birinci derece erkek akrabalarında prostat kanseri olanlar daha çok risk altındadır. Günümüzde çoğunlukla PSA denen bir kan değerinin yüksekliği ile yapılan incelemeler sonucunda tanı konur. Birinci derece yakınlarında hastalık olanların 40-45 yaşından ve diğer erkek bireylerin de 50 yaşından sonra yılda bir üroloji kontrolü yaptırmaları erken teşhis ve tedavi açısından çok önemlidir. Prostat kanseri diğer birçok kansere kıyasla hızlı ilerlemez ve erken teşhis edildiğinde en uzun yaşam süresine sahip kanserlerden biridir. Günümüzde teşhis sonrası ameliyat ve ameliyat dışı olmak üzere bir çok başarılı tedavi alternatifleri mevcuttur. Bu nedenle prostat kanseri zamanımızda korkulan bir hastalık olmaktan çıkmıştır.’’ şeklinde açıklamalarda bulundu.

Özel Atakent Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç Dr. Necmettin PENBEGÜL üroloji kliniğinde gerçekleştirilen tetkikler hakkında da bilgi verdi. ‘’Üroloji polikliniğine geldiğinizde yapılacak basit tetkikler ve doktor değerlendirmesi sonucu bir çok hastada iyi huylu prostat büyümesi denen durumla karşılaşılmaktadır. Bu hastalar genellikle idrar yaparken zorlanma,idrar yaptıktan sonra tam boşalmama hissi, idrar kalibrasyonunda (tazyik) azalma, kesik kesik idrar yapma, idrar yaparken saçılma veya çatallama, acil idrar yapma isteği ve bazen istemsiz idrar kaçıma, idrar yaparken penise vuran yanma hissi ve gündüz ve gece sık idrara çıkma gibi şikayetlerle gelirler. Bu şikayetlerden birkaçı bir arada bulunabilir. Bu durumda olan hastalar çoğunlukla ilaçlı ya da ilaçsız önerilerle belli zaman aralıkları ile takibe alınmaktadır.Görüldüğü gibi 50 yaş üzeri erkeklerde; ister iyi huylu prostat büyümesi isterse prostat kanseri olsun günümüzde modern gelişmeler eşliğinde korkulmaması gereken prostat rahatsızlıklarıdır. Bu yaş grubu hastaların tek yapması gereken çok belirgin şikayeti olmasa da bir üroloji hekimine başvurmak ve erken teşhis için kontrollerini aksatmamaktır.’’ dedi.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: