Sağlık

PRENSES DOĞUM İLE BEBEĞİNİZİN İLK ANLARINA ŞAHİT OLUN

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Başhekim Yardımcısı Uzm.Dr. Özcan ÖZMEN, ağrısız doğum konusunda uzmanlaşmış anestezistler ile gelişen ilaç, yöntem ve teknikler sayesinde ağrısız Prenses doğumun(Epidural) güvenli bir seçenek olarak gittikçe yaygınlaştığını söyleyerek uygulama ve sağladığı avantajlar hakkında bilgi verdi.

Kadınlarda normal doğumun en çok korkulan yanının doğum ağrıları olduğuna dikkat çeken Dr. Özmen , “Hatta pek çok kadın sadece bu ağrıları yaşamamak için daha riskli olmasına rağmen sezaryen ile doğumu tercih etmektedir. Doğum sancısı, diş ve böbrek ağrıları ile birlikte yaşam boyu görülebilecek en şiddetli ağrı oluşturan durumdur Bu sancı annenin gereksiz acı çekmesine ve fizyolojik stres oluşturmasının yanında yorgun düşmesine de neden olur. Bu gerekçe ile son yıllarda güvenle uygulanan bir yöntem ‘Epidural -Peridual(Ağrısız) Doğum’ uygulamasıdır.

Ağrısız doğum, bel bölgesindeki epidural alana ağrı kesici ilaçların enjeksiyonu ile gerçekleştirilir. Epidural aralığa sezaryen ameliyatlarına göre daha az dozlarda lokalan estezik ile birlikte güçlü ağrı kesiciler de verilir. Bu sayede motor kayıp olmayacağından anne adayı ağrı duymaz yalnızca baskıyı ve dokunmayı hisseder. Normal doğum için gerekli olan doğum sancısı, kasılmalar vardır ama rahatsız etmez.

Epidural anestezi normal doğumda uygulandığında ağrılı olan doğum kasılmalarını gidermede oldukça etkilidir ve daha konforlu bir normal doğum yapılmasını sağlar.Sezaryende uygulandığında ise genel anesteziye göre risklerinin belirgin bir şekilde az olması yanında anne adayının bebeğini ilk doğduğu dakikalarda görmesine ve emzirmesine olanak sağlar ve yine doğum sonrası yerinde bırakılan kateterden verilen ağrı kesici maddeler annenin doğum sonrasını ağrısız ve böylece daha konforlu geçirmesine önemli katkılarda bulunur. Uygulamanın ardından yürümek mümkündür. Doğum stresinin çoğunu giderir,kaslarda gevşeme ve rahatlama sağlar. Anne sancıları ağrı olarak değil, basınç ve kasılma olarak hisseder. Doğum sonrası yorgun, bitkin olmadığınız için bebeğinizi çok daha çabuk kucağınıza alır, hemen besleyebilirsiniz.” 

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: