Güncel Sağlık

PREMATÜRE BEBEKLER ÖZEL ATAKENT HASTANESİNDE BULUŞTU

Dünya Prematüre günü sebebiyle prematüre bebekler Özel Atakent Hastanesi’nde buluştu. Gerçekleşen buluşmaya prematüre bebek sahibi ailelerin yanı sıra Özel Atakent Hastanesi Genel Müdürü İlyas ŞAHİN, Genel Koordinatör Gülhan TANER, Başhekim Murat BİLGİN, Başhekim Yardımcısı Özcan ÖZMEN, Çocuk Hastalıkları Doktorları, Hasan Tahsin ŞAHİN ,Onur BALCI, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Ahmet ZARE, yenidoğan hemşireleri ve hastane idari amirleri de katıldı.

Çocuk Doktoru Hasan Tahsin’in yaptığı açılış konuşmasında tıbbın ve yeni doğan yoğun bakımlarının gelişmesiyle bebek ölümlerinin azaldığını vurgulayarak, buna rağmen prematüre doğum sayısının her geçen gün arttığını belirtti. Dr. Hasan Tahsin ŞAHİN , etkinliğin kendileri için bir övünç ve mutluluk kaynağı olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Bugün burada prematüre bebeklerimiz ve aileleriyle bir aradayız. Bu hem bizim hem hastanemiz adına çok özel anlamlar taşıyor. Sıkıntılı ve erken doğarak sağlık sorunları yaşasa da son derece sağlıklı bir şekilde okul çağına gelmiş çocuklarımız var. Amacımız bu mutluluğu hep beraber yaşamak. Yaşanılan zorluklardan sonra sağlıklı bireyler olarak aileleri ile beraber bugünü kutlamak bizim için övünç ve mutluluk kaynağı. Prematüre günleri artık ülke ve dünya çapında kutlanan anlamlı bir gün oldu. Tıbbın ve yeni doğan yoğun bakımlarının gelişmesiyle beraber artık bebek ölümleri azalmakta. Buna rağmen prematüre doğum sayısı da gün geçtikçe artmakta. Genel olarak yüzde 10 civarında bir prematüre doğum var. Biz de Özel Atakent Hastanesi yeni doğan ekibi olarak Yalova’da ciddi bir boşluğu dolduruyoruz.” Açılış konuşmasının ardından doğum günü pastası kesildi. Aileler ve katılımcılar bol bol hatıra fotoğrafı çekinerek bu özel günü ölümsüzleştirdi.

Özel Atakent Hastanesi Genel Müdürü İlyas ŞAHİN , bakımlarını üstlendikleri bebekleri şimdi bir arada görmenin mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, “Prematüre bebekler için dünyada çok yoğun sağlık çalışmaları yapılıyor. Sağlık hizmetlerindeki temel problem, prematüre doğan bebeklerin yüzde 50’ye yakın bir kısmının yaşama tutunmasında çok ciddi zorluklarla karşılaşıyoruz. Zaten bütün hedef bütün bu miniklerin yaşama tutunmaları konusunda verilebilecek bütün desteği en üst düzeyde verebilmek. Burada Özel Atakent Hastanesi olarak bizim servislerimizde doğumlarını ve bakımlarını üstlenip belli bir noktaya getirdiğimiz bebekleri burada bir arada görmek bizim için ayrı bir mutluluk.Bu nedenle prematüre farkındalığının çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: