Güncel

PERAKENDE BALIK SATICILARI DEĞİŞEN SU ÜRÜNLERİ KANUNU HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİ

Yalova genelinde faaliyet gösteren perakende balık satıcıları 22.03.1971 tarihve 1380 sayılı Su Ürünleri Kanununda değişiklik öngören 7191 sayılı “Su Ürünleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”  ile ilgili kendilerini ilgilendiren konularda bilgilendirildi. 

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü tarafından İl Müdürlüğünde düzenlenen toplantıya İl Müdürü Suat Parıldar, İl Müdür Yardımcısı Selçuk Yaman, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü ve teknik personeli ile perakende balık satıcıları katıldı.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Hayrullah Kaya Şube Müdürlüğünün çalışma alanları ve 2019 yılındaki faaliyetleri ile ilgili bilgiler verdikten sonra 1 Ocak 2020 den itibaren yürürlüğe giren 7191 Sayılı “Su Ürünleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un Perakende Satış Yerleriyle ilgili değişiklik yapılan 25 Maddesi hakkında sunum eşliğinde bilgiler verdi.

Bilgilendirmenin ardından İl Müdürü Suat Parıldar ve Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Hayrullah Kaya balık satıcılarından gelen sorulara cevaplar verdiler. İl Müdürümüz SuatParıldar, dile getirilen sorunların notlarını aldıklarını ve çözümü konusunda Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ve diğer ilgili birimlere ileterek kendilerini tekrar bilgilendireceklerini ifade etti.

7191 sayılı kanunun 25 maddesine göre, Zamanlar, Mevsimler, Cins, Nevi, Çeşit, İrilik,Ağırlık, Büyüklük itibariyle istihsali yasak olan su ürünlerinin; yasağın devam ettiği müddet zarfında her ne suretle olursa olsun satışı, nakli ve imalatta kullanılması yasaklandı.

İlgili kanunun 23 ve 24 . maddesiyle getirilen yasak, sınırlama, yükümlülüklere aykırı olarak elde edilen su ürünleri ile 25.maddeyle satışı, nakli ve imalatta kullanılması yasak su ürünlerini nakledenlere, satanlara 5 TL, imalatta kullananlara, işleyenlere, muhafaza edenlere ve ihraç edenlere 10 TL idari para cezası uygulanacak. Ayrıca kabahat konusu su ürünlerine ve imalatlara el konulacak.

El konulan su ürünleri perakende olarak satılamayacak, ancak yem sanayi ham maddesi olarak satılabilecek. Avlanması tamamen yasak olan türler ile satılamayan ve alıcı bulunamayan su ürünleri; Kamu kurum ve kuruluşlarına, bilimsel kuruluşlara yada sosyal kuruluşlara bağışlanabilecek.

Zıpkınla ve amatör avcılıkla avlanan balığın ticari olarak satışı yapılamayacak.

Yasak olmayan yer ve zamanlarda avlanan su ürünlerinin yasak olan bölgelere nakledilmesi için ürünün istihsal edildiği İl Müdürlüğünden MENŞEİ BELGESİ alınması zorunlu hale geldi. Menşei belgesi alınan ürünlerin avcılığın yasak olduğu illerde satılabilmesi için menşei belgesine istinaden satışın yapılacağı İl Müdürlüğünden izin alınacak.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: