Bilim - Teknoloji Güncel

Pardus 19.0

Pardus 19 Ailesinin ilk ara sürümü olan Pardus 19.0 yayınlandı. Bu sürüm önceki sürümlere nazaran daha çok eski sistemlerde de sorunsuz çalışabilecek şekilde geliştirildi. Debian Linuz üzerine kurulan sistem Linux çekirdeğinin son sürümünü kullanmaktadır.

2 Farklı yan sürüm ile kullanıcılara sunulan İşletim Sistemi Tübitak – Ulakbim tarafından geliştirilmekte olup özellikle askeri alanda tercih edilen yerli işletim sistemidir.

Windows işletim sistemine alternatif olarak özellikle kurumlar için geliştirilen sistemi indirmek için buraya tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz.

Pardus Nedir ?

PARDUS, Debian GNU/Linux temelli açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. İnternet üzerinden ücretsiz olarak indirilebilmekte ve kolay kurulabilmektedir. Kişisel veya kurumsal kullanımlar için Pardus’un rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi haline getirilmesi için TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde geliştirme ve idame çalışmaları devam ettirilmektedir.

Pardus’un, kamu kurum ve kuruluşları ile KOBİ’lerde kolay yaygınlaştırılabilmesi için kurumsal ihtiyaçları karşılayan açık kaynak kodlu alt projeleri bulunmaktadır. Lider Ahenk Merkezi Yönetim Sistemi, Engerek Kimlik Yönetim Sistemi, Ahtapot Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi, Etkileşimli Tahta Arayüz Projesi (ETAP), ULAKBÜS Bütünleşik Üniversite Sistemi bunların başlıcalarıdır.

Pardus, bir Linux dağıtımı olmanın yanı sıra, kamuda açık kaynak ve özgür yazılımların yaygınlaştırılması, ülkemizdeki açık kaynak / özgür yazılım ekosisteminin geliştirilmesi çabaları ile birlikte bir projeden daha çok bir program haline gelmiştir. Pardus şemsiyesi altında özgün projeler şeffaf bir şekilde geliştirilerek özgür yazılım dünyası ile paylaşılmaktadır.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: