Güncel Sağlık

ÖZEL ATAKENT HASTANESİ OBEZİTEYE SAVAŞ AÇTI

Özel Atakent Hastanesi Diyetisyeni Fatih Çetinkaya ”Obezite ile Mücadele”sloganıyla başlattığı proje kapsamında ilk adımı attı. Yalova Kent Konseyi Kadınlar Meclisi üyelerine Obezite hakkında bilgiler verdi.

Özel Atakent Hastanesi ve Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi işbirliği ile düzenlenen toplantıda Özel Atakent Hastanesi Diyetisyeni Fatih Çetinkaya , çocuk, ergen ve yetişkinlerde obezite, günümüzün temel sağlık problemlerinden biridir. Çağın en önemli hastalıklarından biri olarak dünyayı ve ülkemizi tehdit etmeye devam ediyor. Fast food tüketiminin artması, düzensiz beslenme ve fiziksel aktivitedeki düşüş obezitenin artmasındaki başlıca nedenler olarak biliniyor. Türkiye’de her 3 kişiden biri obezite ile mücadele ediyor, dedi.

Özel Atakent Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Fatih Çetinkaya, birçok hastalığa davetiye çıkaran ve insan ömrünü kısaltan obezite ile mücadele için ,bir proje ile yola çıktıklarını belirterek obezite ile baş etmenin yolları hakkında bilgi verdi.

Obezite günlük alınması gereken enerjinin harcanan enerjiden fazla olması sonucu vücuttaki yağ oranının artmasıdır. Obezitenin değerlendirilmesinde kullanılan en kolay yöntem olarak bilinen VKİ(Vücut Kitle İndeksi)’ ne göre;

Vki: 18-20= Zayıf , 20-25= Orta , 25-30= Obez, 30-35= Aşırı obez olarak değerlendirilmektedir.

Obezite kaderiniz olmasın

Obezitenin başlıca ve değiştirilemez sebeplerinden biri genlerdir. Ancak genetiğin arkasına sığınıp bunu önlenemez gibi görmemek gerekmektedir. Eğer bir kişinin genetiğinde obezite varsa o kişinin beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmesi gerekir. Doğru ve dengeli beslenme ile obezitenin önüne geçilebilmektedir. İçerikleriyle sağlığımızı tehdit eden, yüksek kalorili olmaları sebebiyle de obeziteye sebebiyet veren hazır ve yarı hazır gıdaların tüketimini azaltmak oldukça önemlidir.

Fiziksel aktivite çok önemli

Fast food tüketimindeki artışa karşın fiziksel aktivitedeki azalış obeziteyi tetikleyen sebeplerden biridir. Bilgisayar, televizyon gibi teknolojik cihazlara olan bağımlılığın artması ve sosyal hayattaki hareketin azalması karşımıza korkutucu bir tablo çıkarmaktadır. Çocukların ve gençlerin birçoğu artık parklarda oynamak yerine bilgisayar başında vakit geçirmekte ve sanal bir iletişim biçimi benimsemektedir. Bu hareketsizlik ve alışkanlıklar bütünü beraberinde obeziteyi getirmekte ve kısırbir döngü oluşturmaktadır.

Obeziteyle mücadele etmek için bu önerilere kulak verin

Kilonuzu kabullenmeyin. Fazla kilolarınızdan sadece görüntünüz için değil sağlığınız için kurtulmayıhedefleyin.

Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirerek yanlışlarınızı bulup onları değiştirmeye çalışın.

Bu değişiklikleri yapabilmek için gerekirse uzman desteği alın.Uzmanın önereceği diyete kendinizi hazır hissettiğinizde başlayın.

Kilolarınızdan kurtulmak için acele etmeyin. Kendinize uzun bir süre verin ve kilo vereceğinize inanın.

Diyet yaparken çevrenizdekilerin sizi kötü yönde etkilemesine izin vermeyin.

Gerekiyorsa diyet yaptığınızı kimseyle paylaşmayın.Kilo veremediğiniz zamanlarda diyeti bırakmayı düşünmeyin, aksine bunun çözüm olmayacağını düşünüp sabırlı olmayı deneyin.

Diyet yaparken fiziksel aktivitenizi de artırmaya çalışın. Fakat ben spor yapamıyorum sadece diyetle de kilo veremem diyerek motivasyonunuzu kötü yönde etkilemeyin.

Özel Atakent Hastanesi Diyetisyeni Fatih Çetinkaya ayrıca Proje kapsamında Yalova genelinde(merkez ve ilçelerde) belediyelerle iş birliği yapılarak ve aynı zamanda derneklerle birlikte obezite ile ilgili farkındalık oluşturarak mücadele hedefledik. Proje ile ilgili detaylı bilgiler önümüzdeki günlerde yayınlanmaya devam edecektir, dedi.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: