Güncel Kadın

ÖZEL ATAKENT HASTANESİ KADINA ŞİDDETİ PRETOSTO ETTİ

Özel Atakent Hastanesi Sağlık Çalışanları tarafından ‘’Dünya Kadına Karşı Şiddeti Önleme Günü ‘’ etkinlikleri kapsamında hastane bahçesinde basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasına Özel Atakent Hastanesi Genel Müdürü İlyas ŞAHİN, Genel Koordinatör GülhanTANER, Başhekim Murat BİLGİN,Başhekim Yardımcısı Özcan ÖZMEN , Hemşirelik Hizmetleri Müdür Hatice GÜLEN , doktorlar ve sağlık çalışanları ellerinde kadına şiddeti protesto eden dövizlerle katıldı. Halkla İlişkiler Müdürü Ayşe ERTUNA Özel Atakent Hastanesi adına yaptığı konuşmada şiddete karşı olduklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Kadınlarımız… Sevgileriyle hayatımızı yeşerten, umudumuza umut, huzurumuza huzur katan kadınlarımız… Tarihe yön veren , not düşen , gelecek nesillere rehberlik eden, kahraman kadınlarımız. Veda hutbesinden gelen emirle Hz Muhammed’din, Kadınlar size Allah’ın emanetidir diyerek övülen,önemsenen,emanet edilen, kutsal bildiğimiz güzelliklere ruhunu adayan, ailesinin mutluluğuna kol kanat geren fedakâr kadınlarımız… El emeğinin, göz nurunun sahibi olan yürekli yol arkadaşlarımız…

Özel Atakent Hastanesi Halkla İlişkiler Birimi olarak; kadınlara ve kız çocuklarına yöneltilmiş şiddete hayır demek ve toplumun her kesiminde oluşması gereken duyarlılığı ve dayanışmayı sergilemek içinbugün buradayız. “Kadına yönelik şiddet, dünyada ve ülkemizde kentli, köylü, eğitimli, eğitimsiz, genç,yaşlı demeden kadınların büyük çoğunluğunun yaşadığı ortak sorundur. Kadına yönelik şiddet insan hakları ihlalidir. Sağlık sektörü, ağırlıklı olarak kadınların çalıştığı bir sektör olduğundan bugün burada bu açıklamayı yapma gereği duyduk. Genellikle erkekler tarafından kadınlar üzerinden egemenlik kurmaya yönelik bir güç kullanma şekli olan şiddet, kadının kendine özgüvenini,girişimcilik ruhunu, değerlerini yitirmesine neden olmaktadır.

Şiddet, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlar ve kız çocuklarının yaşamlarını olumsuz etkileyen; temel hak ve özgürlüklerini ihlal eden ve bu haklara erişimlerini engelleyen en önemli nedenlerdendir ve bu bir insanlık suçudur. Toplumumuzdaki genel yargıya göre kadına yönelik şiddet,kadın cinayetleri ile eş tutulmaktadır. Hâlbuki kadına yönelik şiddet kadınların fiziksel, cinsel,psikolojik ve ekonomik olarak zarar görmeleri veya zarar görecekleri korkusuyla baskı ve tehdit altında bırakan ve sınırlandıran her türlü tutum ve davranıştır. Bu durumda fiziksel şiddetin son hali olarak karşımıza kadın cinayetleri çıkmaktadır. Yapılan istatistikler bize gösteriyor ki, dünyada ve ülkemizde kadınlara yönelik şiddet maalesef her geçen gün artarak devam etmektedir. Günde ortalama 5 kadının öldürüldüğü, her 4 saatte bir kadının şiddet ve cinsel saldırıya maruz kaldığı ülkemizde kadınların dayanışması daha bir önem arz etmektedir. Üstelik istatistiklere yansımayan aile içi şiddetin zannedilenin çok daha üstünde olduğu tahmin edilmektedir. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki,kadınlar en çok; insanca yaşama hakkını ve kadınlık onunu korumaya çalıştığı için, en yakınındaki erkeğin şiddetiyle ve genç yaşta hayattan koparılıp ölmektedir.

Bizler Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Hatay’a tek yürek olmuş kadınlar ve anneler olarak , bizler Özel Atakent Hastanesi sağlık çalışanları ve doğum salonlarında candan canın ayrıldığı, yaşamın ilk anlarına tanıklık eden profesyoneller olarak,

Analar yaşamın ilk çığlığı olan bebek sesini duysunlar, “ANNE, LÜTFEN ÖLME” sesini son anlarında duymasınlar istiyoruz.

“Kadın toplumun yarısıdır” düşüncesiyle birlikte, karanlık yapıların ve düşüncelerin yıkılacağına gönülden inanıyoruz.

Özel Atakent Hastanesi Sağlık Çalışanları olarak , KADINA KARŞI ŞİDDETE DUR!´ diyerek,kadınların örselenmediği,önemsendiği bir toplumda özgürce var olmalarını istiyoruz.

Kadına yönelik şiddetin son bulması için toplumun tüm kesimlerine çağrımızı yineleyerek, katılımınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ederek, çalışmalarınızda başarılar diliyoruz. ‘’dedi.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: