Sağlık

Özel Atakent Hastanesi Cerebral Palsy’li Mahmut’u Unutmadı ‘’YEŞİL GİY, YEŞİL IŞIK YAK,FARKINDALIK YARAT’’

Özel Atakent Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr.Dr Korhan Kanber yaşlanmanın kaçınılmaz sonu olan Katarakt ve kullanılan Akıllı Lensler hakkında bilgi verdi.

Özel Atakent Hastanesi Cerebral Palsy Farkındalık Ayı’nda , 17 milyon Cerebral Palsy’li ve hastanemiz yoğun bakımında yaklaşık 7 aydır yatan 17 yaşındaki Mahmut Karaduman’ı unutmadı. Farkındalık yaratmak ve hastalığın önemine vurgu yapmak amacıyla maskot ve yeşil balonlarla Mahmut’u ziyaret eden hastane personeli ‘’YEŞİL GİY,YEŞİL IŞIKYAK,FARKINDALIK YARAT’’ dedi.

Cerebral Palsy Nedir?

Cerebral Palsy , gelişimini tamamlamamış beynin doğum öncesi, doğum sırası ve ve ya doğum sonrası dönemde hasar görmesiyle oluşan, bebeklik ve çocukluk döneminde en sık rastlanan ancak buna karşın en az anlaşılan engellilik durumudur. Dünya genelinde 17 milyon Cerebral Palsy’li kişi yaşamaktadır. Türkiye’de ise her yıl 6000 ‘den fazla bebek Cerebral Palsytanısı almaktadır.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Cerebral Palsy Farkındalik Ayı boyunca düzenledikleri bir çok etkinlikle hastalığın bilinirliliğini arttırmaya çalışıyor. 50 den fazla ülkede, sivil toplum kuruluşları ve gönüllüler Cerebral Palsy rengi olan ‘’Yeşil’’ ile farklı etkinlikler düzenliyor.Ülkemizdeki çalışmalarda Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi İstanbul’un ve Türkiye’nin simge yapıları farkındalık için yeşile büründü. Özel Atakent Hastanesi de bu etkinliğe destek vererek , farkındalığa dikkat çekmek için bir adım attı.

Yeşil, filizlenme , büyüme ,hayatın en önemli süreci olan rahat nefes alma , ferahlama ve yaşamın yenilenmesini temsil eden renktir. Biz de Özel Atakent Hastanesi olarak#Cerebral Palsy hakkında farkındalık yaratabilmek için yeşil rengi tüm çalışmalarımızda kullanıyoruz.Sizleri de farkındalık hareketine destek olmanız için ‘’Yeşil’’ bir aksesuar ya da giysiyle bu iyilik hareketine eşlik etmeye davet ediyoruz, dedi.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: