Güncel Köşe Yazıları Yalova

Olaylar Olaylar …

Öncelikle uzun bir aradan sonra yeniden merhaba. Malumunuz uzunca bir süre, yaşam kaygılarının peşine düşünce, buradaki aktifliğim daha çok sistemin işleyişi açısından arkaplanda devam etmekteydi (büyük bir iş yapıyor gibi yazdım ama evet, öyle, büyük bir iş yapıyorum). Neyse ki az da olsa, yazmak için artık zaman bulabiliyorum.

Ülke gündemi oldukça yoğun, hatta uzun zamandır bu kadar yoğun olduğu söylenemezdi. İdlib konusu, buna karşı duran ve âbâ altından sopa gösteren Rusya, Pkk/Pyd/Ypg’ye açık desteğini sunduktan sonra “Türkiye’nin yanındayız” diyen ABD , Libya’da darbeci general Hafter’in BAE, Mısır,Fransa gibi devletlerin yönlendirmesi ile azılı Türkiye düşmanlığı, Kıbrıslı Rumlar’ı kendi yöneticilerinden daha çok sevindiren konuşmalar yapan KKTC Cumhurbaşkanı, kısa süre önce büyük bir felaketi en az can kaybı ile atlattığımız Elazığ depremi, sonrasında bu felaketi siyasi konulara alet eden siyasetçiler vs.

Şimdi yazarken farkettim aslında sandığımdan da yoğunmuş ki, bunlar sadece görünenler. Birde görünmeyenler var onları da eklersek olaylar olaylar. Zaten olayların azalacağını da düşünmem zira bizim siyesetçilerimiz bu konuda gerçekten çok iyi çünkü “sakin bir hafta mı geçiyor, rutin olaylardan sıkıldınız mı , tv dizileri yeterince ahlaksız ve alengirli değil mi merak etmeyin biz varız, boşuna seçmediniz” dercesine her konu azlığında geçmiş konuları ısıtıp ısıtıp birbirine, dolaylı olarak da bize sunan bir kadro mevcut. Şu sıra konu FETÖ’nün siyasi ayağı. Tabi bizim konumuz bu değil.

Yalova, genellikle bana göre minyatür Türkiye gibidir, çünkü her kesimden her düşünceden insanın iç içe bulunduğu, hatta siyasi ve etnik konuları ele almadığında barış, refah içinde gül gibi geçinip giden bir şehir oldu. Güzel sahili, termali vs diye tanıtımını yapmayacağım ki Yalova’nın zaten reklama ihtiyacı yok ama gelin görün ki ülke gündeminde adı pek geçmeyen, olayların vs az olduğu bu şehir, son bir kaç gündür oldukça ismi duyulan bir yer oldu. Ulusal basın, internette yayın yapan siteler ve haber ajansları bir olay ile ilgili olarak Yalova adını zikretmekte.

Konumuz zimmete para geçirme ve yolsuzluk. Yalova belediyesi Muhasebe birimi çalışanı ( Reşat ERGİN ) zimmetine 22 Milyon TL geçirip kaçmıştı ki yapılan soruşturma kapsamında Mali İşler Müdürü Şenay Reyhan KAŞ ve Denizli’de otelde yakalanan Reşat ERGİN göz altına alınıp yakalandı. Soruşturma kapsamında aralarında Yalova Belediyesi Başkan Yardımcısı Halit GÜLEÇ’in de bulunduğu toplam 4 kişi tutuklandı. Soruşturma ne kadar sürecek bilinmez, sonucu kimlere gelir bilinmez ki bunlar senin benim değil yargının işi dolayısı ile bu konuya laf edemem ama asıl benim aklıma takılan belediyede 22 milyonluk vurgun yapılırken hiç kimse nasıl fark etmemiş ? Haberlerde ve açıklamalarda, yapılan incelemeler sonucu Reşat ERGİN ‘in hesabına azar azar para geçirdiği söyleniyorken bu azlık durumu ne kadardı ki gözden kaçtı ? Bu nasıl bir rahat çalışma ortamı ki 22 Milyon Tl’yi zimmetine geçirmiş ve kimseciklerin de haberi olmamış. Belediye’nin iç denetim üyelerini seçen Başkan hiç mi seçtiği üyelere denetim durumlarını vs sormamış.

Sorular çok uzar gider ama sonuç sadece Yalova belediyesi olayı için değil neredeyse bir çok konu için böyledir. Onlar yapar, sen yazarsın, ben yazarım, o konuşur , diğeri anlatır bir süre sonra konu değişir herkes elindekiyle kalır. Elimde ne mi var ? Sanırım şu an hiç birşey …

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: