Güncel

NOGAY ŞAİR KADRİYA TEMİRBULATOVA İSMİ ÇİFTLİKKÖY’DE YAŞATILACAK

Türksoy Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı ve Yalova İl Genel Meclis Başkanı Hasan Soygüzel, Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar’ı makamında ziyaret etti.

İl Genel Meclis Başkanı Soygüzel öncülüğünde Başkan Silpagar’ı ziyaret eden Türksoy Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı, Türksoy Genel Sektererliği olarak Türk kültürüne hizmet etmiş önemli şahsiyetleri anmak isimlerini ve eserlerini yaşatmak amacıyla çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Ziyaret esnasında Türksoy Sekterliği çalışmalarından bahseden Çakıcı, bu münasebetle genç yaşta hayatını kaybetmesine rağmen Nogay edebiyatına büyük katkılarda bulunmuş, Türk dünyasının edebiyat hazinesine kıymetli eserler bırakan Nogay şair Kadriya Temirbulatova’ya ait şiirlerin Türk dillerine tercüme edilerek yayımlanması amacıyla genel sekreterlik tarafında bir çalışma başlattıklarını sözlerin ekledi.

Çakıcı, tüm bu çalışmalara ek olarak Nogay şair Kadriya Temirbulatova isminin Çiftlikköy Belediye Başkanlığı tarafından bir park ve caddede yaşatılması talebini iletti.

Başkan Silpagar, Türksoy Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın çalışmalarını yakından takip ettiğini ifade ederek teşkilatın bu talebinin değerlendirilerek belediye meclisine sunulacağını söyledi. Ziyaret sonrasında Başkan Silpagar’a heyet tarafından çini tabak hediyesi takdim edildi.

Başkan Silpagar ve Türk Kültürü Teşkilatı Genel Sekter Yardımcısı Çakıcı ile İl Genel Meclis Başkan ıSoygüzel Çiftlik Mahallesi Rüya Sokak’ta konu ile ilgili incelemelerde bulundular.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: