Güncel Kültür-Sanat

Nevbahar Türk Sanat Müziği Topluluğunun Şefi Haluk Çevik ile Sohbet

Nevbahar Türk Sanat Müziği Topluluğu’nun Şefi Haluk Çevik’i yakından tanımak ve kısa ama sanatsal bir sohbet ile Yalova hakkında konuştuk.

Şef Haluk Çevik”1972 Samsun doğumluyum.1986 Yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarına ilkokuldan sonra girdim. Orta, lise ve üniversiteyi orada bitirdim. 6 Sene mızraplı tambur çaldım. Değerli hocam Sadun Aksüt’tür. Daha sonra Üniversite bölümünde keman Çalmaya başladım. İhsan Özaslan’dan ders aldım. Konservatıvarda Selahattin İçli ,Can Etili gibi Halk Müziği üstad ve repartuar hocalarından ders aldım. Erdinç Bey ile yıllarca çalışma şansına nail oldum. Gerçekten şaflik konusunda ondan çok bilgiler öğrendim. Burada görev yaptığı zamanda ikinci sefliği bana verdi. Inun izinden gitmeye çalıştım. 1996 Yılında mezun oldum. Şu an hala müzik öğretmenliği yapmaktayım. 5 Yıl öncede Yalova Belediyesi Nevbahar Türk Sanat Müziği Topluluğunu kurdum.Arkadaşlarım, koristlerim saz arkadaşlarım bana ellerinden gelen tüm desteği verdiler. Bir aile gibiyiz onlarla …

Tüm meslek gruplarından arkadaşlarımız var. Doktorundan avukatından gazetecisinden esnafından güzel bir ortamımız var. Sene de 2 yada 3 konser yapmaya çalışıyoruz. Desteklerinden dolayı özellikle Yalova Belediyesine çok teşekkür ediyoruz. Çalışma yeri ve diğer alternatifler olsun bize sayın Başkanımız Vefa Salman’a Kültür Müdürümüz Sinan Bey’e, Sahne Amiri Erkan Bey’e , yani oradaki güvenliklerden tutun hizmetlilere kadar hepsinin bize büyük faydası var. Sağ olsunlar onlar bizi seviyor bizde onları seviyoruz.

Yine 24 Şubatta bir konser vereceğiz. İstanbul ses sanatçısı TRT Ses Sanatçısı Ayşen Birgör de bizimle beraber olacak. O da benimle beraber aynı okul mezunu alaylı değil. Çok güzel naif bir ses . Bir de bestekarımız olacak . Ramazan Özyurt Onunda iki bestesini kendisi okuyacak. Benim babam da bestekar onunda iki eserini Ayşen Birgör orada seslendirecek. Aslında bu mesleği babamdan aldım. Babam Ud çalar, 81-82 tane bestesi var. Babadan oğula geçmiş bizden de oğlumuza geçecek. Şu an oğlumda bizimle beraber korolar da ritim çalıyor. Onu da yetiştirmeye çalışıyoruz.

Her zaman şunu söylerim çok iyi bir şef olabilirsin. Çok iyi müzisyen olabilirsin. Ama ilk önce Ahlakını almak lazım olduğunu düşünüyorum. Yoksa orada insanlarla diyalog çok önemli sizi dinlemeye gelen insanlara hitap önemli konser salonunu doldurmuşsun dolduramamuşsın daha doğrusu ben öğretmen olduğum için bizler işin maddiyat kısmından önce Yalovalı sanat severleri müziğe doyurmak için bir hamle yapıyoruz.

Her şey onlar için en azından bir şekilde oraya gelip mutlu olmaları konser çıkışında en azından yüzlerinde bir tebessümle çıkmalarını sağlamak.Bizim için maneviyat daha önemli . Koromuzda da bana destek olan kişiler var . Ben işin daha çok müzik kısmı ile ilgileniyorum. İşimizin arka bölümünden bizi destekleyen arkadaşlarımızın hakları gerçekten büyüktür. Birlik ve beraberliğin göstergesidir.Koromuzun çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum.

Yalova küçük bir şehir bazı korolar var yerel sanatçılarımız var. Benim için hepsi çok değerli insanlar değerli topluluklar. Ben her zaman söylüyorum benim yolumda giden koromuz için söylüyorum bunu Yalova’nın dışındaki diğer korolardaki arkadaşların ve diğer korolardaki koristleri her zaman Allah yollarını açık etsin. Salonlarını doldursun taşırsın . Rekabet güzel bir durumdur. Değişiklik güzel bir şeydir. Akabinde yerel sanatçılarımız var. Güzel programlar yapmaya çalışıyorlar. Kendilerini bir şekilde kanıtlamaya çalışıyorlar. Her meslek grubunda olduğu gibi sanatta sanatçılar arasında tatlı rekabeti sürtüşmeye dönüştürenler de var. Olmasa iyi olur. Yalova çok küçük bir yer iki oda bir salon ,oraya gitsen seni tanıyorlar buraya gitsen tanıyorlar. Her iki konsere gelenler bize de onlara da gelenler aynı kişiler çekişmenin rekabeti sürtüşmeye dökmenin bir manası yok. Yalova da sanata eskiye nazaran daha iyi bir ilerleme var diye düşünüyorum. ” dedi.

Şef Haluk Çevik şef olmak için ne gereklidir bunun bir okulu var mı ? küçük izleyenin sorusuna ” Ben konservatuvarı bilirdim benim şef gibi bir isteğim yoktu. girdiğimiz ortam ve yaşam şartları sizi oraya itebiliyor. Erdinç Beyle çalışmaya başladığımda kemanımla eşlik ediyordum. Konservatuvarda öğrenciydim gelip gidip eşlik ediyordum çalışmalarına daha sonra j-kendisi böyle bir teklifte bulundu. Elimden geleni yaparım dedim Şef olunur mu ? ve bunun bir okulu var mı ? Hayır . Şef olunmaz . Şef’in bir okuluda yoktur. Bu o an duygularla hareket edilen bir durumdur. Müzisyen bir insan sanatçı olan her insan duygusaldır. Duygusunu enerjisini karşısındaki kişiye verebilir . Çalışmalarımızı ben 2-3 kere çalıştırıyorum tekrar ettiriyorum fakat konsere çıktığım an koro ile iletişimiz kopmamalıdır. Şefliğin bir okulu olmalı mıdır? Olsa yararı olur mu ? Ben gereksiz buluyorum. Herkes şef olamaz.

Yalova’daki sanat severleri 24 Şubat 2020 Pazartesi Akşamı saat 19.45 itibarı ile Raif Dinçkök Kültür Merkezindeki konserimize bekliyoruz. İstanbul TRT Sanatçımız Sayın Ayşen Birgör bizimle birlikte geceye renk katacak ve ikinci bölümde konuk sanatçı olarak çıkacaklar. Güzel bir konser güzel bir ambiyans olacağını düşünüyorum. ”dedi.

Bunlarada Gözat

2 yorumlar

Avatar
Mehmet Özçelik Şubat 9, 2020 at 6:50 am

Ebru eline sağlık kızım

Cevapla
Ebru KAPLAN
Ebru KAPLAN Şubat 12, 2020 at 8:50 am

teşekkürler hocam

Cevapla

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: