Güncel Kültür-Sanat

NE EVET NE HAYIR İSİMLİ TİYATRO SEYİRCİYLE BULUŞUYOR

Yalova Belediyesi’nin destekleriyle yazar Oğuz Atay’ın yazdığı Özge Erdem’in yönettiği “Ne Evet Ne Hayır” isimli tiyatro oyunu 24 Ocak Cuma günü saat 20.00’de Raif Dinçkök Kültür Merkezi Özgecan Salonu’nda tiyatro severle buluşuyor.

Ücretsiz olan oyunun davetiyelerini almak isteyen vatandaşlar Kent Müzesi’nden teminedebilir.

Yazar Oğuz Altay’ın derinlikli ve eğlenceli yazılan, farklı toplumsal sınıflardan gelen M.C veF.G’nin aynı çıkmazlarda dolaşan öyküsü “Ne Evet Ne Hayır” isimli tiyatro oyununda; Atay’ın 1974’te tamamladığı hikâyenin ilk baskısı 1975 yılında yapılan ‘Korkuyu Beklerken’ kitabında yer alır. Bu mizah dolu öyküde, sivri dilli olduğu için Güzin Ablalık yapmak zorunda kalan gazeteci Akın Korkmaz (F.G.), M.C. isimli genç bir mahkûmdan aldığı sıra dışı mektubu anlatıcıolarak okuyucularıyla paylaşır. MC, mektubunda sürekli olarak ‘sevdiğim insan’ olarak sözettiği, saplantılı biçimde sevdiği kıza aşkını itiraf etmiş, ancak kızdan hiçbir cevap alamamıştır.Saplantılı MC, suskunluğu bir ret cevabı olarak kabul etmez. “Cevabınız? dedim. Hayır demedi. Ne evet ne hayır.” MC, reddedilmeyi reddetmektedir.

Yönetmen Özge Erdem, ortadan ikiye bölerek, bir tarafını hapishaneye diğer tarafını ‘Gönül Postası’ yazarının gazetedeki odasına dönüştürdüğü sahnede, anlatıcı FG ile mahkûm MC’yi,birer monologla karşı karşıya getiren bir uyarlama yapılmıştır. FG (Özer Arslan) tepkileri nikâh alaycı, kâh öfkeli yorumlarla sunarken, bu acıma ile karışık alaycılığına ara bir parantezaçarak, öğretmen edasıyla mektup metnini düzeltmeye de çalışıyor. MC (Sinan Arslan) ise cehaletinin masumiyetiyle, durmadan kendini tekrarlayan öyküsünü, devamlı kendi üzerine dönen kısır döngüyü anlatıyor.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: