Güncel

Mutlu Yuvanın Tarifi

Aile Haftası dolayısıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından ‘Bilinçli Aile’ temasıyla bir konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Eğitimci-Yazar Sıtkı Aslanhan katıldı.

Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda gerçekleşen konferansa; Vali Muammer Erol, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Yalova Belediye Başkan Vekili Adil Ürekli, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve öğretmenler katıldı.

10 bin hanenin kapısı çalındı..

Programda bir konuşma yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Faruk Uysal, “Aile eğitim programlarımız ile ailelerimizin sorunlarını çözebilecek hale gelmeleri, aile içi iletişimlerinin güçlendirilmesi, hukuk, sağlık, iktisat ve medya alanındaki sorunların çözümüne yönelik destek faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Aile içi eğitimlerimiz devam ediyor. İlimizde 2018 yılı içerisinde 2 bin 157 kişiye eğitimlerini verdik. Yanında evlilik öncesi eğitim programlarımız da büyük bir hızla devam ediyor. Tüm belediyelerimizle yapmış olduğumuz protokol kapsamında evlilik hazırlığında bulunan gençlerimize ve yeni evli çiftlerimize evliliğe hazırlık eğitimleri veriyoruz. Aile danışmanı hizmetimizi İl Müdürlüğümüzde ücretsiz olarak gerçekleştiriyoruz. Bakanlığımızın 2015 yılında devreye sokmuş olduğu aile sosyal destek programı ile ilimizde 9 tane uzman meslek elemanı arkadaşımızla tüm hanelerin kapılarını tek tek çalıyoruz. 2019 yılına kadar 10 bin hanenin kapısını çalmış durumdayız. 2019 yılı hedefimiz 4 bin hanenin daha kapısını çalmak” dedi.

Uysal’ın konuşmasının ardından Aslanhan, ‘Aile İçi İletişim ve Sağlıklı Evlilik’ konulu konferansını gerçekleştirdi. Çocuk ve anne baba ilişkilerini anlatan Aslanhan, “Mutlu ve huzurlu bir yuvanın tarifini vermek gerekirse; ben bunun samimiyetten geçtiğini düşünüyorum. Bugün anne- babalar ve eşler samimiyetimizi kaybetmiş durumdayız. O samimiyeti yakaladığımızda çocuklarımızla daha samimi bir iletişim kurabiliriz. Çocuklarımızı cinsiyetlerine göre yetiştirme konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Erkek çocukları eskiden babaları gibi davranmaya çalışırdı. Şimdi çocuklar evde babayı görmedikleri için, anne ile daha çok iletişim kurduğu için cinsiyet problemi yaşıyorlar. Annenin görevi farklı, babanın görevi farklı. Kızlarımıza ve erkek çocuklarımıza farkında olmadan, farklı mesajlar veriyoruz. Kızlarımızı kız gibi, erkek çocuklarımızı erkek gibi yetiştirelim” gibi konulara değindi.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: