Kadın Sağlık

Meme Kanserine Karşı Önlem Alın

Özel Atakent Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Aslan , “ Meme Kanseri riskini en aza indirmek için hangi yaşta, hangi önlemler alınmalı?Sorularını yanıtladı.

Toplumda her 8 kadından birinin yaşamı boyunca yakalanma riski olan meme kanseri , erken dönemde tanı konulması ile birlikte çok kolay kontrol edilebilmekle birlikte, ölümcül kadın hastalıkları sıralamasında en başta gelen iki hastalıktan biri olarak öne çıkıyor. Erkeklerde de görülebilen meme kanseri, günümüzdeki gelişmiş tanı ve tedavi yöntemleri sayesinde erken dönemde yakalanarak kaliteli yaşama engel teşkil etmiyor.

Ailede Varsa Risk Artıyor!

Meme kanserini tetikleyen en önemli risk faktörü kadın olmaktır. Her kadının meme kanserine yakalanma riski % 12 civarındadır. Diğer bir önemli risk faktörünün 40 – 55 yaşları arasında olmak olduğu bilinse de , genetik yatkınlık devreye girdiğinde hastalığın çok daha genç yaşlarda bile ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. Birinci derece akrabalarında meme kanseri olan kişilerde hastalığın gelişme riski iki kat artmaktadır. Menstrüasyon yaşı, menapoz yaşı, doğurganlık , emzirme, çevresel faktörler , yaşam tarzı ,alışkanlıklar da önemli risk faktörleri arasında sayılabilir.

40 Yaşın Üstünde Görülen Kitlelere Dikkat !

Meme kanseri oluşumunda yaş önemli bir etkendir. Özellikle 40 yaşını geçmiş kadınlarda , memede ani gelişen bir kitle tesbit edildiği anda, ilk akla gelen meme kanseri olma ihtimali olmalıdır. Ancak bu meme kanserinin sadece 40 yaş ve üzeri kadınları etkileyeceğini düşündürmemelidir. Günümüz şartlarında çok genç yaşlarda da meme kanseri vakaları söz konusudur.

En Doğru Tanı İçin Çok Yönlü İnceleme Şart!

Fiziki muayene tüm hastalıklarda olduğu gibi meme kanserleri tanısında da ilk adımdır. İyi ve kötü hastalıkların tanısında en önemli ve etkili destek , görüntüleme yöntemlerinden sağlanmaktadır. Bu konuda özeellikle ultrasonografi , mamografi ve MR gibi farklı tekniklerin tek tek veye kombine olarak kullanılması , tanının desteklenmesinde ciddi bir şekilde yardımcı olmaktadır. Şüphelerin tamamen doğrulanması ve kesin tanı için kullanılan en önemli yöntem ise biyopsidir. Bu yöntemle tanı kesin olarak ortaya konduğu içim yapılacak tedavinin seçimi de kesinlik kazanır.

Hastalığın Evresi Tedaviyi Belirliyor.

Hastalığın tedavideki başarısında en önemli faktör, hastalığın evresi ile bağlantılıdır. Erken evrelerde başarı şansı daha yüksektir. Bu nedenle periyodik takipler çok önemlidir. Hiçbir meme kanseri geçmişi ve ya sıkıntısı olmayan kadınlar 30 lu yaşlardan sonra , ailede kanser hikayesi olanlar ve ya memelerinde yakınmaları olanlar ise daha erken yaşlarda periyodik kontrollere başlamalıdır.

Tedavi Adımlarını Belirlemek İçin Meme Cerrahi

Gelişen teknikler sayesinde , özellikle erken evre meme kanserleri için kullanılan meme koruyucu cerrahi yöntemi de , tecrübeli hekimler tarafından yapıldığında oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.Erken evre meme kanserlerinde , kanserli doku çevresindeki sağlıklı dokudan emniyetli sınırda çıkarılabildiği için , memenin genel anlamda şekli bozulmamakta ve buna bağlı olarak hastaya fiziki ve psikolojik bir rahatlama sunmaktadır. Meme koruyucu cerrahi titizlikle uygulanmalı , memenin hacminde gözü rahatsız eden bir kayıp yapılmamalıdır.

Erken fark edildiğinde meme kanserinin tedavisi mümkün fakat mutlaka her yıl gerekli kontrolleri yaptırmak gerekiyor. “Kanser riskini en aza indirmek için sizler de hastanemiz Genel Cerrah ipolikliniğimizi ziyaret edebilir, #KontrolBende diyebilirsiniz.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: