Güncel Sağlık

MEME KANSERİNDE ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ

Meme kanserinin her 10000 kadından 4-5 inde ortaya çıktığını belirten Özel Atakent Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Sadık ERYILMAZ, erken teşhiste başarı oranının yaklaşık yüzde 98 olduğunu söyleyerek, açıklamalarda bulundu.

Meme kanseri, meme dokusunu oluşturan hücre gruplarından birinin değişime uğraması ve kontrolsüz olarak çoğalması sebebiyle oluşan tümördür. Meme kanserinin en bariz belirtisi,memede elle kontrol edildiğinde bir kitlenin ele gelmesidir.

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Sadık ERYILMAZ, bunun dışında radyoloji görüntüleme yöntemleri ile de tespit edilmesinin mümkün olduğunu söyledi. ERYILMAZ, “Meme kanseri,kadınların en sık yakalandığı kanser türüdür. Her 100 kadından 12’sinin meme kanseri olduğu tespit edildi. Meme kanseri çok geniş alanda insanları tehdit etmektedir. Ailesinde meme kanseri olanlarda bu risk 4-5 kat artmaktadır. Birinci derece akrabalarda meme kanseri olan kişiler, kontrollerine akrabasının yakalandığı yaştan 10 sene önce başlamalıdır.40 yaşında annesi meme kanserine yakalanan biri, 30 yaşında kontrollere başlamalıdır.Birinci derece akrabasında meme kanseri olmayan ve risk faktörlerini barındırmayan kişi ise,40 yaşından itibaren tarama programlarına dahil olmalıdır. Ancak 20’li yaşlardan itibaren kişinin kendini muayene ve tarama programlarını uygulaması gerekir” diye konuştu.

Meme kanserinde erken tedavinin önemine değinen Dr. ERYILMAZ, “Meme kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Erken tanı konulan hastalar ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemleri ile tam olarak tedavi edilebilmektedirler. Hastalar mutlaka düzenli olarak her ay kendi kendine meme muayenesi yapmalıdırlar. Yıllık olarak hekim muayenesi yapılmalıdır. 40 yaşından sonra mammografi taraması yapılmalı, risk faktörü taşıyan kadınlarda taramaya daha erken yaşlarda başlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Meme kanserinin belirti ve bulguları

Meme kanserinin belirtileri hakkında açıklamalarda bulunan Dr. ERYILMAZ, “Meme de kitle ele gelmesi, koltuk altında kitle ele gelmesi, meme cildinde kalınlaşma, renk değişikliği,portakal kabuğu şeklinde görülmesi, meme cildinde çekinti olması,meme başının içeriye doğru çökmesi, meme başında akıntı olması, tüm bu yapılan taramalardaki amaç meme kanserinin erken evrede teşhis edilebilmesi içindir. Erken evrede teşhis edilebilen meme kanserleri meme dokusu korunarak ve tam olarak tedavi edilebilmektedir. Bu hastalığın erken teşhis edilmesi durumunda tamamen tedavi edilmesi mümkündür. Evre-1 meme kanseri olan hastanın tedavi sonrasında yüzde 98’i 5 sene içerisinde bu hastalıktan kurtulabilir. Evre-1 hastalıkta teşhis edilen bir hastanın uzvunu kaybetmesi mümkün değildir. Kanser son safhada fark edildiyse, başka organlara da yayılma riski vardır. Ancakileri evre meme kanserinde de cerrahi sonrası ömür süresi anlamlı bir şekilde uzayabilmektedir. Hastalar bu sebepten dolayı hayatını kaybetmemektedirler” dedi.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: