Özel Haber Yalova

Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği Başkanı Sabri Karaçam ile Kendi Hayatı ve Deprem üzerine Söyleşi

Yalova’daki derneklerimiz ve derneklerimizin Başkanları yazı dizimizde Mahalle Afet Gönüllüleri Başkanı Sayın Sabri Karaçam’a ilk kendinizi tanıtın dedik.

Sabri Karaçam, ”1955’de Rize’de doğdum. Babamın iş durumu sebebiyle Erzincan’a geldik. Erzincan da okul hayatımı bitirdim. Askere gittim. İş yerimizi açtık. 1992 Senesindeki depreme kadar açtığımız işyerinde çalıştım. Hayatımda 3 Tane büyük deprem yaşadım. Arama kurtarma da oluşumun en büyük sebeplerinden biri de belki bu depremleri yaşamamdır. Niye gönüllü oldum kısmı çok önemli, ben çocukluk yıllarımda Erzincan2daki depremle tanışmam çok ilginçti. Benden büyük birisi ile yolda karşılaştık. Sohbet ederken karşımdaki sallanmaya başladı. Sarhoş içmiş gibi düşündüm. Baktım bende de bir sallantı var. O an depremle ilk defa tanışmış oldum.”

Erzincan da Deprem ve Erzincan’dan Yalova’ya

” 1983 Yılında gece yarısı korkunç bir gürültü ile uyandık. Sallantı ile devam eti. Deprem konusunda hiçbir şey bilmiyorduk. En çok bize öğretilen şey kapının altına girin diye söyleniliyordu. Ne kadar doğru olup olmadığını yıllar sonra öğrendik. Depremi atlattıktan sonra , Erzincan’daki depremlerle ilgili çalışmalara girdik. 1939’daki depremler ve ne zaman olmuş gibi araştırmalarda bulunduk. 10 Yılda bir böyle 5-6 üzeri gibi depremlerin olduğunu gördük. 92-93 Yıllarında bir deprem olabilir. Bu periyodik çalışma ile belli aralıklarla bu depremler olabileceğini öğrendik. Deprem hikayeleri ile geçiyordu sohbetler. Herkes depremden bahsediyordu. Eskiden yaşamış olanlar 1939 Yılında bu depremi yaşadıkları için 1983 Yılındaki depremle karşılaştırıp aynı şekilde olduğunu söylüyorlardı. O zamanlar böyle bir şey olmaz diyorduk. İftardan sonra yemek yedik, sohbet ediyorduk. Bir ara ayağa kalktım ve deprem başladı. Tavandan da sesler geliyor. Ayak da pozisyon aldım. Deprem bitene kadar ayak da kaldım. Bunu anlatmamın sebebi yıllar sonra Mahalle Afet Gönüllülerini eğitime aldığım zaman depremde ayak da durmak gerçekten çok zararlı idi. ”

” 1992’deki deprem ile iş yerimiz tamamen yıkıldı. İş hayatımız orada bitti. Ne yapabilirdik. Erzincan da o ortamda olmanın hiçbir anlamı yoktu. Yalova da evimiz vardı. Yalova’ya gelmeyi planladık ve geldik. Yeni bir iş yeri açtık çalışmaya başladık. Depremi kısmen unutmuştuk. Erzincan’dan çıkışımızla sanki özgürlüğe çıkıyormuşuz gibi bir düşünceye kapılmıştım. Kuzey Anadolu fay hattını biliyordum ama denizin içinde Yalova’yı etkileyecek diye bilmiyordum. ”

1999 Depremi ve Beklenen Deprem

MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam söyleşimizde 1999’da yaşadığı depremi şöyle anlattı ” Gece saat 03’de birden sarsılmaya başladık. Hanım deprem oluyor dedi bana bende Yalova da niye deprem olsun ki diye cevap verdim. Bunu hiç unutmuyorum. Binadan sesler gelmeye başladı. 2 Defa deprem yaşadığımız için biraz tecrübemiz vardı. Evde misafirlerimizde vardı. Korkudan bağırıyorlardı. Onları sakinleştirdik. Daha sonra elimizde lamba vardı . Lamba ve fenerlerle merdivenleri kontrol ettik. Yıkılıp yıkılmadığına baktık. Bizim evi boşalttık. Sonra tekrar apartmana girip komşuları da dışarıya çıkarttım. Dışarı çıkar çıkmaz artçı depremin olduğunu hissettim.

Sabri Karaçam Olarak düşüncem Deprem Eğitimi Şart

Beklenen deprem için ne yapabiliriz. Artık bunun önemindeyiz. Çünkü bu deprem Erzincan depremine benzemiyor. Bu bölge büyük bir bölge . Örneğin Erzincan da olsa bu deprem devletin tüm güçleri oraya yeter . Ama Marmara bölgesinde bir çok Erzincan var . Böyle düşünmeliyiz. Marmara da 25 Milyon İnsan yaşıyor ve bu 25 Milyon insan etkilenecek. Gönüllüyüz fakat hep bir plan yapma durumundayız. ‘Ne yapabiliriz?’ diye kendimize sormalıyız. Bu depremi nasıl hafif atlatabiliriz, bu hesaplar içerisindeyiz. Depremle yaşamasını öğrenmeliyiz evet de eğitimler kısmını daha çok önemsiyoruz. Eğitimli bir toplum olursa insan can kaybı daha az olma ihtimali daha yüksek olacaktır.

Kocaeli Üniversitesinin 1999 Depreminden sonra yapmış olduğu istatistik bir bilgisi var ki bu çok önemli ; kendi tedbirini almadığından dolayı yani bina yıkılmamış. Yapısal olan riskleri yok etmediği için 25 Bin kişi 50 Bin Yaralımız vardı. 25 Bin kişi kendi tedbirlerini almadığı için yaralandı. Yine kendi tedbirini almadığı için 600 vatandaşımız tedbirsizlik yüzünden ölmüş. Bu rakamlar çok önemli bu sebeple bizim Sabri karaçam olarak benim şahsi düşüncem önce vatandaşı şu depreme hazır etmek .Tüm amacımız budur. ”

Haberin Devamı İçin Link: https://youtu.be/DXfI0nGYZhA

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: