Köşe Yazıları

KULAĞINA KÜPE OLSUN YALOVA

Tam iki haftadan beri konu üzerine konu birikti. Yazmaya fırsat bulamadım. Yalova’nın hani sizin deyiminizle içler acısı olan durumuna biraz bakayım dedim. Baştan sona kadar dolandım durdum.

Bir hocamla görüştüm dün akşam neden kamuoyunda olan haberlere yer vermiyorsun dedi. Aslında kendi gördüklerimle birlikte harmanlayarak sunmaktı. Altı konu birikmiş kafamda ve artık beynime sığmıyor. Bu yazdıklarımdan düşündükçe paylaştıkça anlam çıkaracağınızdan eminim. Hatta bu benim diyenler de aman sizde darılmayın kulağınıza küpe olsun diye yazıyorum.

İlk konu ile başlayalım . Yalova’ya aşık olan Yalova için halkı için elinden geleni yapar değil mi ? Bence en iyisini yapmalı hani nerede ? Kaç defa bu konulardan bahsettik. Benden önce yazanlar çizenler canlı yayına alanlarda oldu . Hani kaldırımlar düzelecekti? Atatürk İlköğretim Okunun arkasındaki kaldırımlar hala bozuk . İnsanlar geçerken kalkan taşlara takılıyor. Bunu yapılması için 2020 senesini bahane edenler Belediye çevresindeki kaldırımlara el atmış yaptırıyorlar . Belediye çevresindeki kaldırımlar mı çok önemli ? Yoksa Konya ovasında etmeye yer mi bulamıyorsunuz?

Pazar yolunda hala sıkıntı var. Hani esnaf dükkanlarının önlerini zapdetmeyeceklerdi ? Plastikçilerden çiçekçilere zapdetmişler insanlar kaldırımdan değil caddeden yürüyor . Plastikçilerin de bahanesi şu bu bahçeye biz zaten para veriyoruz. Bizim iznimiz var deniliyor. Oh ne güzel o zaman kimse kaldırmasın önündeki işgallerini … O kısımda kaldırımın olmamasını da O Avm’ye bağlıyorlar . Yaptırılırken kış uykusunda mıydınız sayın yöneticiler ? Eceli gelen köpek cami duvarına edermiş.

Yalova dubalardan geçilmiyor nereye baksak duba diyeceğinize bu dubaları neden oraya dikenlere sormuyorsun. Ben sana üstünden kısaca açıklama yapayım. Yol ikiye ayrıldı . Rahatlatma olsun diye .. Ama sen öyle zekisin ki duba falan kar etmedi dubayı parçalayıp geçtin. Park etmemen için duba kondu . Dubanın üzerine park ettin. Yolun kaldırıma yakın kısmına duba kondu onları bile söktün. Dubalar ah o dubalar vah o dubalar… Bir musibet bin nasihattan yeğdir.

Deprem hani şu büyük deprem için ne gibi hazırlıklarımız var . Neler yaptık? Diye sorduğumda Allah’a dua ediyoruz diyenlere de bir hikaye ile açıklayacağım. Hikaye bu ya yaşlı adama demişler senin oturduğun mahalle çok eski bak dere yatağına da çok yakın taşın demişler. Adam dinlememiş. Başka bir komşusu yine bu adam demiş bak sel gelir evini de senide yutar demiş. Ama yaşlı adam dinlememiş.

Bir sabah uyanmış ki ne görsün ortalık çamur gürül gürül akan nehirin tam ortasında tek kendi evi kalmamış mı … Evin çatısına çıkmış. Başlamış bağurmaya Allahım yardım et . Allahım yardım et diye hem ağlıyor hem dua ediyor hemde Allah’tan yardım istiyormuş. İlk bir sandal gelmiş . İçindeki adamlar seslenmiş gel hadi atla yoksa o çatıda boğulacaksın. Yaşlı adam reddetmiş. yok Allah’ım beni kurtaracak .

Sonra yine başlamış bağırmaya o sırada oradan geçen bir tekne yakınlaşmış eve doğru içinden çıkan bir kaptan hadi atla seni de götürelim demiş. Yaşlı adam yok istemem Allah beni kurtaracak gelemem demiş. Kaptanda teknesini alarak gitmiş. Son kurtarma aracı olan helikopter gelmiş Yaşlı adam ona da aynı tepkiyi verdikten sonra beklemiş çatıda ertesi güne kadar uyumaya karar vermiş. Yatmış çatıya fakat bir daha uyanamamış. Nehir yükselmış. Evinin boyunu aşıp yaşlı adamı almış götürmüş. Allah’ın huzuruna çıkan adam Allah’ım neden benim ölmeme izin verdin neden dualarıma cevap vermedin neden beni kurtarmadın diye söylenince bir seda gelmiş kulağına ” Ey kulum ben sana akıl verdim mi verdim sen bu aklını nasıl kullandın . Ben seni en baştan beri komşularınla uyardım. Nehir taştı . Yardımlar gönderdim kabul etmedin daha ne yapsaydım demiş. .

Bizde söylüyoruz . Yöneticilerimize de söylüyoruz. Halka da söylüyoruz. Allah’tan ümit kesilmez deyip dua etmekten başka icraata geçemiyorsunuz. Deprem olduğunda binlerce milyonlarca insanın vebalini nasıl ödeyeceksiniz ? Ayrıca bir yerde deprem olunca Yalova da da hissedilse de Yalova’nın adını anmıyorlar. Yardıma bile gelmeyecekler deniliyor. Düşünün bakalım Bir deprem olduğunda kendi, yağımızla nasıl kavrulacağız?

Son konuya geçmeden önce Yalova da yaşamak öğrenmek eğitimlere gitmek önemli önümüze sunulan bir çok ders var . Sadece görmüyoruz. Her güne bir eğitim sığdırarak hayattaki her bir günümüze değer katabiliriz.

Yardımlaşmak hataları öğretmek hatta her yapılan hata da karşındakine ders vermek , hatalardan ders çıkarmak bunları yapamayan siz büyüklerimiz bugünlerde birbirinizi uyararak yada dolaylı yollardan uyararak değilde destek olma yolunda ilerleseniz daha çok kesime ulaşabilirsiniz. Düşmanlık yapmaktan çok destek olarak kazanmak iyidir . Deveye diken insanı öpen makbuldür.

Bu hafta biraz konu bolluğu vardı . Hala bana fısıldıyorlar. Bende sizlere fısıldıyorum. Halk yazarı olarak karşınızdayım. Doğru ve gerçek haberlerle de yanınızda olacağım.

Huzurlu sağlıklı bereketli mutlu bir gün diliyorum.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: