Güncel

KUDUZ AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLADI

Yalova Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Yalova Merkez ve İlçelerinde 2020 yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı kapsamında “Kuduz Aşılama Kampanyası”başlatıldı. Kampanya 29 Mayıs 2020 tarihine kadar devam edecek.

İl Müdürlüğü tarafından kuduz hastalığı ile mücadele için sahipli ve sahipsiz tüm kedi ve köpeklere yönelik kuduz aşılama kampanyası başlatıldı. Kampanya çerçevesinde İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından kedi ve köpeklere kuduz aşısı yapılarak, karnesi olmayan hayvanlara karne düzenlenecek. Aşısız kedi ve köpek kalmaması için vatandaşların kampanya süresi içinde İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.  

İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar kampanyayla ilgili yaptığı açıklamada “Kuduz Hastalığı, hem hayvanların hem de insanların hayatını tehdit eden, şuur kaybı, huzursuzlukve felçler ile kendini gösteren  bulaşıcı ve ölümcül bir hastalıktır. Köpek veya Kedi tarafından ısırılan vatandaşlarımızın mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmeleri gerekmektedir. Kedi/köpeklere yılda bir defa koruyucu kuduz aşısı yaptırılması kanunen zorunlu olup, aşı yaptırmayan hayvan sahiplerine idari para cezası uygulanması hükmü bulunmaktadır. İnsan ve hayvan sağlığını tehdit eden bu hastalığa karşı başlatılmış olan kampanyanın başarılı olması için kedi ve köpek sahibi vatandaşlarımızın 29 Mayıs’a kadar hayvanlarını aşılatmalarını rica ederiz” dedi.    

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: